Scenariusz lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej.

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o rymach na podstawie wiersza Jana Brzechwy

pt. „Globus”

  1. Cele nauczania:

a)cele główne:

- zapoznanie ucznia z treścią wiersza

- przypomnienie pojęcia rym oraz metod jego tworzenia

b)cele operacyjne:

- uczeń definiuje termin globus

- uczeń zapoznaje się z treścią wiersza

- uczeń opowiada wiersz

- uczeń gromadzi i zapisuje nazwy miast, rzek, gór i dzielnic Polski

- uczeń przy pomocy nauczyciela definiuje pojęcie rym

- uczeń zapisuje w zeszycie definicję rymu

- nauczyciel przypomina metody tworzenia rymu

- uczeń wskazuje rymy w wierszu

- uczeń wypisuje z wiersza rymy do podanych wyrazów

- uczeń podkreśla rymy w wierszu

- uczeń określa dlaczego Polska nie może istnieć bez Warszawy

  1. Metody pracy:

a)praca w grupach - 4 grupy - SŁONECZKO

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

b)kartka z zadaniem - do podanych wyrazów dobierz z wiersza te, które się rymują.

w szkole- Krakowa-

globus- jezioro-

arbuz- wywrócone-

c)pogadanka - co to jest globus?

  1. Formy pracy:

indywidualna

grupowa - zróżnicowana

  1. Środki dydaktyczne- podręcznik, plansze

5. Tok lekcji:

a)ogniwo wstępne:

- czynności organizacyjne - sprawdzenie listy obecności

- pogadanka - co to jest globus?

- zapisanie tematu

b)ogniwo właściwe:

-uczniowie odczytują bajkę i opowiadają ja z pomocą nauczyciela, który zadaje im

odpowiednie pytania

-podział uczniów na 4 grupy -SŁONECZKO - uczniowie gromadzą i zapisują

nazwy miast, rzek, gór i dzielnic Polski

-uczniowie przy pomocy nauczyciela określają co to jest rym i zapisują tą definicje

w zeszycie

-nauczyciel przypomina metody tworzenia rymu

-praca z tekstem - uczniowie wskazują rymy w wierszu, następnie dopasowują je

do podanych wyrazów

c)ogniwo podsumowujące:

- uczniowie podkreślają rymy w książce

- uczniowie określają dlaczego Polska nie może istnieć bez Warszawy