KONSPEKT ZAJĘĆ dla dzieci cztero i pięcioletnich
Czas trwania:
Prowadzący: Anna Jasko, Joanna Lelo
Tematyka kompleksowa: Bezpiecznie poruszamy się po drogach
Temat dnia: Wykonujemy makietę ruchu drogowego
CEL OGÓLNY: dzieci wykonują makietę ruchu drogowego z uwzględnieniem elementów wchodzących w skład ruchu drogowego (pojazdy, sygnalizator świetlny, pasy - tzw. zebra, chodnik)
CELE SZCZEGÓŁOWE:
POZNAWCZE: • rozwiązuje zagadki dotyczące ruchu drogowego
•zapoznaje się ze sposobem wykonania pracy
2.KSZTAŁCĄCE: •doskonali sprawność manualną podczas wycinania elementów składających się na makietę
( sygnalizator świetlny, pasy - tzw. zebra, chodnik dla pieszych, zabudowania i drzewa)
i nakleja je na makietę
•stosuje odpowiednią ilość kleju
•odpowiednio koloruje sygnalizator świetlny
3. WYCHOWAWCZE: •dba o porządek w miejscu pracy
•dba o estetykę wykonania pracy
•integruje się z grupą podczas wspólnej pracy
METODY PRACY: • słowne ( rozmowa)
•praktycznego działania - wspólne wykonywanie makiety
FORMY PRACY: indywidualna
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szary arkusz papieru z narysowanym skrzyżowaniem, rondem
biała i czarna kartka papieru z narysowanymi liniami (składowe części przejścia dla pieszych)
narysowane sygnalizatory świetlne przygotowane do wycięcia i pokolorowania
wcześniej wykonane pojazdy
papier kolorowy, kolorowy papier ksero, nożyczki, klej
teksty zagadek
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
1.Powitanie 2.Poinformowanie dzieci co dzisiaj będą wykonywać •Nauczyciel mówi dzieciom, że dzisiaj będziemy wykonywać makietę ruchu drogowego. Następnie pokazuje dzieciom arkusze papieru. Na jednym jest skrzyżowanie a na drugim rondo. Pyta dzieci co się znajduje na skrzyżowaniu, co jeździ po drodze, po czym chodzą ludzie itp.
4. Podział na grupy i wyjaśnienie sposobu wykonania makiety • Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i zaprasza dzieci do stolików. Rozdaje im pomoce niezbędne do wykonania makiety( pasy, sygnalizator świetlny, narysowane drzewa do wycięcia; nożyczki, klej). Każdemu dziecku wyjaśnia co ma robić.
5. Posprzątanie stanowisk pracy, odniesienie przyborów na ich miejsce •Nauczyciel prosi o posprzątanie miejsc pracy, odniesienie przyborów i umycie rąk.
6. Wystawa prac •Nauczyciel prosi każde dziecko, aby pokazało i nazwało to, co wykonało. Po oglądnięciu prac dzieci nauczyciel przypina je na gazetkę oddziału. Nauczyciel nagradza dzieci słowną pochwałą za wykonane przez nich prace. |
Słuchają uważnie, odpowiadają na pytania nauczyciela (na skrzyżowaniu znajdują się: sygnalizator świetlny, pasy, po drodze jeżdżą pojazdy - samochody, autobusy, motocykle; ludzie chodzą po chodniku itp.)
Dzieci, które otrzymały sygnalizatory wycinają je, następnie je kolorują odpowiednio. Inne, które otrzymały kartkę na której są narysowane linie wycinają je po śladzie, inne wycinają przygotowane przez nauczyciela domy i drzewa. Następnie każde dziecko prawidłowo umieszcza swój element na makiecie i przykleja go.
Dzieci sprzątają stanowiska pracy, odnoszą przybory na ich miejsce i myją ręce po skończonej pracy
Dzieci oglądają wykonane makiety.
|