SCENARIUSZ KONKURSU EKOLOGICZNEGO, pomoce do przedszkola, Ekologia dbamy o środowisko, SCENARIUSZE


SCENARIUSZ KONKURSU EKOLOGICZNEGO

W GRUPIE DZIECI 4 I 5 - LETNICH

1. Prowadząca: LIDIA TYLAK ,
2. Data : 9.X. 2003 r.

3.Tematyka kompleksowa : DNI OCHRONY PRZYRODY

4.Temat dnia : ,,CO JUŻ WIEMY O PRZYRODZIE ? -konkurs ''

5. Treści programowe :

- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole ,

-podporządkowanie się przyjętym zasadom i organizowanie

wspólnych zabaw z podziałem ról , zabaw i gier opartych na

ustalonych regułach , z przyzwyczajaniem dzieci do

przegrywania i wygrywania ,

6.Cele operacyjne :

przyrodę oraz te , na których ją niszczą ,

7. Forma : z całymi grupami ,

8.Metody :słowna , oglądowa , czynna ,

9.Środki dydaktyczne :

-,,Księga Przyrody '' ,

-,, Razem ze słonkiem '' M. Kownackiej cz. Złota Jesień ,

-,, Obrazki i zagadki dla Jacka i Agatki '' E. Zielińskiej ,

- skrawki papieru ,

- odpady ,

-okazy przyrodnicze ,

-kserówki z zadaniami .

PRZEBIEG :

1.Wprowadzenie - zabawa integracyjna ,, Dzień dobry ''.

2.Zapowiedzenie tematu - zaproszenie do konkursu .

3.Podanie reguł konkursu- za każde poprawne rozwiązanie dziecko lub

zespół otrzymuje punkt -zielony liść.

4.Rozwiązywanie zagadek o jesieni :

  1. Na prawo drzewo , drzewo na lewo przez cały czas , bo to jest ….

( las ) ,

B) Spotykasz w parku ten dywan , który ziemię okrywa , jest w

zielonym kolorze nikt go deptać nie może …..( trawnik ) ,

  1. Ma piękne korale , choć to nie dziewczyna spotkasz ją przy drodze

zwą ją ….. (jarzębina ) .

  1. Berecik czerwony , ma ładne kropeczki , nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki . Ale mech zielony gwarzy :Patrzcie , jak mi z nim do twarzy ….. (muchomor) .

  1. Chodzi groźnie uzbrojony , szpileczkami najeżony . Zjada larwy i robaki , penetruje ściółkę , krzaki . Kto to ? Wiesz ? Nasz …… (jeż ) .

  1. Cieszy się gleba , gdy on spada z nieba ….. ( deszcz ) .

  1. Choć mamy zielone pancerze , każdy szpilkami ponabijany ,to niejeden nas zabierze , bo w pancerzu są …..( kasztany ) .

5.Segregowanie ilustracji na których ludzie szanują przyrodę oraz

tych , gdzie ją niszczą (po jednej wyznaczonej osobie z grupy ) .

6.Segregacja odpadów przez dzieci do trzech różnych pojemników :

odpady ze szkła ,papieru , plastiku .

7.Zadanie dla trzech osób z obu grup: ,, Dzieci w lesie pozostawiły po

sobie śmieci- papierki po cukierkach ''-która drużyna zbierze więcej

papierków w ciągu 1 minuty ?

8.Odpowiadanie na pytania- po jednej wyznaczonej osobie z grupy :

A) Czy można niszczyć trujące grzyby ? ( nie )

B) Dlaczego trzeba zbierać makulaturę ? ( oszczędność lasów )

C) Czy w lesie można poruszać się samochodem ? ( nie )

D) Czy dym z fabryk jest zdrowy dla naszych płuc ? ( nie )

E) Dlaczego nie należy zrywać jarzębiny ani innych owoców z dziko

rosnących drzew ? ( pożywienie dla ptaków i zwierząt )

F)Co wiewiórka zrywa jesienią ? ( orzechy )

  1. Rozpoznawanie przez dotyk - kasztan , szyszka .

9.Naśladowanie przez dzieci głosów zwierząt ( po 2 osoby z grupy ) :

- wróbel , - kot , - sowa ,

- pies , - dzika świnia , - dzięcioł ,

10. Dobieranie liści do ich owoców :

- liść dębu -żołądź ,

- liść kasztanowca -kasztan ,

-gałązka z sosnowymi igłami -szyszka ,

11. Która z odpowiedzi jest prawidłowa ? ( po 1 osobie z grupy )

Podczas mycia zębów :

  1. Cały czas powinna lecieć woda z kranu ?

  2. Napełniamy kubek z wodą i zakręcamy kran ?

Przeczytane gazety , nieaktualne reklamy :

  1. Wyrzucamy razem z innymi śmieciami ?

  2. Odkładamy na makulaturę lub wrzucamy do specjalnego pojemnika na papier ?

W parku jesienią :

A) Zbieramy liście , które już opadły ?

B) Zrywamy liście prosto z drzewa ?

W ciągu całego roku :

A) Lepiej jest codziennie wychodzić na powietrze i podziwiać

piękno przyrody ?

B) Oglądać telewizję lub grać na komputerze ?

12. Podliczenie punktów (zielonych liści ) .

13. Rozdanie medali i dyplomów „Miłośników przyrody ”wszystkim

uczestnikom konkursu - zachęcanie do dalszego poszerzania

wiedzy przyrodzie oraz czynnego uczestnictwa w jej ochronie .

14. Wspólny pląs obu grup - pt. „Słoneczko jest ” ( ze zbioru „Metod

pedagogiki zabawy ” Roberta Domania ) .


