KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PRZYRODNICZO - SPOŁECZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Poznajemy przedszkole” - rozmowa połączona z obserwacją.
Cele:
zapoznanie z rozkładem pomieszczeń przedszkolnych i ich przeznaczeniem
omówienie zasad poruszania się w budynku przedszkolnym
poznanie zasad korzystania z łazienki
rozumienie konieczności sygnalizowania chęci oddalenia się z miejsca zabaw lub zajęć
Metody:
czynne:
- metoda zadań stawianych do wykonania
- metoda kierowania własną aktywnością dzieci
słowne:
- objaśnienie
- rozmowa
percepcyjne:
- obserwacja
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniami „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Krasnoludki”, magnetofon, obrazki przedstawiające zasady korzystania z łazienki, obrazki przedstawiające pomieszczenia przedszkolne (szatnia, kuchnia, łazienka), sylwety (kurtka, buty, ręcznik, mydło, kubek, talerz, garnek), płyta z piosenką „Bananowa wyspa”.
Przebieg zajęć:
1. „Jestem sobie przedszkolaczek” - piosenka na powitanie. Dzieci i nauczycielka stoją w kole i wspólnie śpiewają piosenkę.
2. „Zwiedzamy przedszkole” - rozmowa połączona z obserwacją. Dzieci ustawiają się w pociąg i kolejno zwiedzają z nauczycielką poszczególne pomieszczenia przedszkolne. W każdym z tych pomieszczeń następuje krótki postój. Dzieci obserwują otoczenie, a nauczycielka zadaje pytania:
szatnia
- Gdzie się znajdujemy?
- Do czego służy szatnia?
- Co można robić w szatni, a czego nie wolno?
kuchnia
- Gdzie teraz jesteśmy?
- Po czym poznaliście?
- Do czego służy kuchnia?
- Co można robić w kuchni, a czego nie wolno?
wyjście do ogródka przedszkolnego
- Co może być za tymi drzwiami?
- Czy można samemu wychodzić do ogródka?
Pociąg wraca do sali i wjeżdża do łazienki.
- Jak nazywa się to pomieszczenie?
- Do czego służy?
- Co należy zrobić przed wyjściem do toalety?
Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające zasady korzystania z niej (spuszczanie wody po skorzystaniu z toalety, umycie rąk, oczekiwanie na swoją kolej do umywalki).
3. „Krasnoludki” - zabawa ilustracyjna przy piosence. Dzieci wraz z nauczycielką śpiewają piosenkę i ilustrują ruchem jej treść.
4. „Co do czego pasuje” - dopasowywanie sylwet do obrazków. Nauczycielka umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające pomieszczenia przedszkolne (szatnia, kuchnia, łazienka). Następnie pokazuje dzieciom sylwety (kurtka, buty, ręcznik, mydło, kubek, talerz, garnek) i pyta, gdzie to umieścić. Dzieci dopasowują sylwety do odpowiednich obrazków.
5. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć swobodnym tańcem przy piosence z płyty „Bananowa wyspa”