Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków
Data: 22.02.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
Dokarmianie leśnych zwierząt
TEMAT DNIA:
„Skoki zajączka”- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia prowadzącego. Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt leśnych zimową porą. „Śnieżyca”- dziecko potrafi bawić się w grupie.
1) „Zima” -dziecko własnymi słowami omawia treśc planszy. Praca z podręcznikiem- dziecko samodzielnie czyta wskazany tekst. Utrwalenie przyimków „nad”, „pod”, „na”
2) Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego- pobudzenie aktywności fizycznej dzieci
CELE OPERACYJNE:
Dziecko zna:
wie, które zwierzęta zapadają w zmowy sen
wie, które ptaki odlatują na zimę, a które zimują w Polsce
wie czym ludzie dokarmiają zwierzęta
wie, które zwierzęta leśne są dokarmiane
Dziecko potrafi:
opowiedzieć treść planszy „Zima”
przeczytać wskazany przez prowadzącego tekst
wykonać poprawnie polecenie nauczyciela
pokolorować obrazek wg wzoru
poprawnie posługiwać się przyimkami „Nad”, „pod”, „na”
policzyć ilość orzechów i ptaszków
bawić się w grupie
METODY:
słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką
oglądowa: pokaz
praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna-jednolita
zbiorowa
POMOCE:
plansza „Zima”
szarfy
podręcznik
piłka
woreczki
bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
Zabawa ruchowa „Znajdź swój kolor”
Dzieci podzielone na dwa zespoły (w zależności od koloru szarfy) ustawiają się w dwa rzędy. Na sygnał prowadzącego zaczynają biegać po sali a kiedy słyszą „stój i zamknij oczy” wykonują polecenie. W tym czasie prowadzący zamienia miejsce kolorowych szarf. Dzieci po otwarciu oczu muszą ustawić się w rzędach kolorami szarf.
3. Powtórzenie wiadomości zdobytych przez dzieci na wcześniejszych zajęciach o dokarmianiu zwierząt zimową porą.
Zabawa ruchowa „Powódź”
Dzieci biegają w luźnej gromadzie po sali. Na polecenie prowadzącego „powódź” wchodzą na ławeczki. Na polecenie „świeci słońce” „wkręcają” rączkami żarówki.
Marsz po kole w rytm bębenka
Praca z podręcznikiem
Opowiadanie pełnymi zdaniami ilustracji
Odczytywanie zdań pod ilustracją
Rysowanie po śladzie
Łączenie zwierząt z ich konturami
Zadania matematyczne w zakresie siedmiu
Wymyślanie przez dzieci pytań do tabelki
Kolorowanie obrazka „Co chłopcy ulepili ze śniegu?”
Zajęcia ruchowe
Bieg po obwodzie koła
Przechodzenie przez szarfę (od góry do dołu i w drugą stronę)
Przeciąganie szarfy w parach
Kołyska z wykorzystaniem szarfy
Przeskoki przez szarfę (w lewo, w prawo, w przód, w tył)
Zabawa ruchowa „Podrzucanie i chwytanie piłeczki”
Zadaniem dzieci jest podrzucać piłeczkę do góry i chwytać ją oburącz. W miarę zdobywania sprawności dzieci wykonują nowe polecenia: chwytanie piłeczki jedną ręką, klaśnięcie przed złapaniem piłeczki.
Zabawa „zaganianie piłki - „świnki”
Dzieci siedzą w kole. Ich zadaniem jest odpychanie od siebie piłki- „świnki”(nie wolno jej przytrzymywać w dłoniach). Piłka może toczyć się tylko po ziemi. Przegrywa to dziecko, które wypuści „świnkę” z koła.