Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Data: 18.09.2008r.
Przedmiot: język polski
Klasa: VI B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach
Temat: Jaki epitet i dlaczego powtarza się w wierszu Joanny Kulmowej?
Cele:
ogólne: - doskonalenie umiejętności analizy wiersza;
- doskonalenie umiejętności korzystania z różnego rodzaju słowników.
szczegółowe: uczeń - własnymi słowami wyjaśnia frazeologizmy;
- sprawnie korzysta ze słowników: frazeologicznego, języka polskiego oraz wyrazów bliskoznacznych;
- wskazuje w wierszu znane frazeologizmy oraz podaje cel ich użycia;
- wyjaśnia znaczenie pojęcia epitet;
- wskazuje powtarzający się w wierszu epitet i uzasadnia cel powtarzania;
- zastępuje powtarzający się epitet prosty oraz przysłówek prosto innymi wyrazami bliskoznacznymi.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem literackim); wspomagająca - metoda poszukująca, metody aktywizujące (burza mózgów)
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, słownik frazeologiczny, słownik języka polskiego, słownik wyrazów bliskoznacznych;
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
5 min |
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności -sprawdzenie pracy domowej - zapisanie tematu |
|
|
Faza orientacyjna
|
10 min |
N zapisuje na tablicy trzy frazeologizmy: 1) urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą; 2) mówić prosto z mostu; 3) stanąć na głowie ; N prosi U o zastanowienie się i podanie własnych pomysłów wyjaśnienia frazeologizmów. W tym czasie N rozdaje trzem U słowniki frazeologiczne i prosi o odnalezienie zapisanych frazeologizmów. N zapisuje propozycje U na tablicy, po czym prosi o odczytanie właściwego znaczenia frazeologizmów ze słowników
N wyjaśnia, że znaczenie zapisanych frazeologizmów ułatwi zrozumienie wiersza, który będzie analizowany na lekcji. N prosi o zapisanie tematu: Jaki epitet i dlaczego powtarza się w wierszu Joanny Kulmowej?
|
U podają różne propozycje
Wybrani U szukają znaczenia frazeologizmów
U odczytują i zapisują na tablicy: 1) mieć wyjątkowe szczęście w życiu; 2) mówić wprost, zdecydowanie, otwarcie, bez skrępowania; 3) robić wszystko, co możliwe, używać wszelkich dostępnych środków do osiągnięcia celu |
|
Faza operacyjna |
23 min |
N prosi chętnego U o wyjaśnienie pojęcia epitet.
N prosi o ciche przeczytanie wiersza Joanny Kulmowej „Czy są proste kraje” (podręcznik, str. 30) N prosi 1 ucznia o przeczytanie wiersza na głos. N prosi o odnalezienie w tekście poznanych frazeologizmów; N: Co osiągnęła autorka przez wprowadzenie ich do wiersza?
N: Jaki epitet wielokrotnie pojawia się w wierszu? N: Dlaczego autorka ciągle powtarza ten wyraz?
N dzieli U na 4 grupy, prosi o wybranie liderów, rozdaje słowniki języka polskiego oraz słowniki wyrazów bliskoznacznych; podaje polecenie dla grup: Posługując się słownikami, spróbujcie zastąpić powtarzający się epitet prosty oraz przysłówek prosto wyrazami o podobnym znaczeniu. Pamiętajcie, aby powstały tekst był logiczny i poprawny stylistycznie. N prosi o odczytanie poprawionych wierszy oraz wybór najbardziej poprawnej wersji utworu |
U: to środek stylistyczny; wyraz, najczęściej przymiotnik, będący określeniem przymiotnika U czytają
U czyta na głos U odnajdują frazeologizmy, odpowiadają: dzięki nim wiersz jest ciekawszy, ujawnia głębszy sens U: epitet prosty U: np. aby zwrócić uwagę na to, że świat naprawdę nie jest taki prosty; autorka w ten sposób ukazuje swoje marzenia itp.
U zmieniają tekst wiersza, używają wyrazów bliskoznacznych, m.in.: jasny, przystępny, zwykły, naturalny, zwyczajny, bezpośrednio, na wprost, łatwo itp.
U czytają, pod kierownictwem N wybierają najlepszą wersję utworu |
|
Synteza |
7 min |
N prosi o przepisanie do zeszytów wyjaśnienia poznanych na początku lekcji frazeologizmów oraz definicji epitetu. N: Jaka jest zaleta korzystania z różnego rodzaju słowników?
N zapisuje pracę domową: Do rzeczowników: kraj, ojczyzna, państwo, dom dopisz po 6 epitetów; wykonaj ćw. 277 ze str.122 (zeszyt ćwiczeń) |
U przepisują
U: poznajemy nowe wyrazy, w tym wyrazy bliskoznaczne, które wykorzystujemy do urozmaicania naszych wypowiedzi ustnych |
|
1