SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELKĘ ELŻBIETĘ ZUTEREK
W GRUPIE II w dniu 27.02.2009r.
Temat: Jesteśmy dziećmi i znamy swoje prawa
Cele ogólne:
Uświadomienie dzieciom ich praw
Budzenie i wyzwolenie spontanicznej radości poprzez zabawę
Cele operacyjne
Potrafi nazwać wybrane prawa (prawo do zabawy, prawo do nauki , prawo do zdrowia)
Wypowiada się na temat swoich praw
Rozumie piktogramy
Wie, że oprócz praw ma również obowiązki
Bawi się wesoło z rówieśnikami
Metody pracy
Słowna - rozmowa
Oglądowa
Praktyczna - zadań stawianych do wykonania
Formy pracy
Praca z całą grupą
Praca zespołowa
Praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające prawa dziecka, piktogramy, duża plansza gry rozłożona na podłodze, kolorowe stopy, duża kolorowa kostka do gry, balony z propozycjami zabaw, okienka z zadaniami do wykonania, pudełka niespodzianki, szarfy, kolorowe liczby, domino matematyczne, chusta animacyjna, duża maskotka misia, ilustracje owoców i warzyw, puzzle, worek z przyborami toaletowymi, koperty z puzzlami do układania, klej, płyty CD,
Przebieg zajęcia
Powitanie - Witam wszystkie dzieci, które lubią się bawić, witam dzieci, które umyły dzisiaj ząbki, witam dzieci, które lubią owoce, witam dzieci, które lubią chodzić do przedszkola, itp.
Rozmowa wprowadzająca - przypomnienie wiadomości o prawach dziecka - nauczycielka odkrywa kolejno ilustracje przedstawiające katalog praw dziecka, dzieci określają, których praw dotyczą przedstawione scenki oraz dobierają odpowiednie piktogramy.
Zaproszenie do gry planszowej - podział dzieci na trzy zespoły (rozdanie kolorowych stóp) ,
każdy zespół ustawia się przy odpowiednim kolorze wyznaczonego toru.
zapoznanie dzieci z zasadami gry,
losowanie pierwszeństwa rzutu kostką
kolejność zaznaczania poszczególnych pól wyznacza kolor na rzuconej kostce
zespół, który pierwszy dotrze do mety odkrywa kartkę z prawem ( do zabawy, do nauki, do zdrowia)
zaproszenie wszystkich dzieci do kącika, w którym są propozycje zabaw związanych z danym prawem
wybór zabawy poprzez losowanie
udział dzieci w zabawie
Przejście dzieci do dalszej gry w celu odkrycia kolejnych praw i analogicznie do pkt 3 wykonanie poszczególnych czynności
Podsumowanie - układanie puzzli - na każdym stoliku przygotowana jest koperta z puzzlami. Koperty ponumerowane zawierają różną ilość elementów ( 1 - 5 elementów dla dzieci o mniejszych możliwościach, 2 - 8 elementów dzieci zdolne, 3 - 6 elementów pozostałe dzieci). Zadaniem zespołów jest ułożenie obrazka, przyklejenie go do kartki i umieszczenie obok właściwego piktogramu.
Zakończenie zajęcia.
Propozycje zabaw
I Prawo do zabawy
Zabawa „Zgadnij kogo nie ma”
Pląs „Pingwin”
Pląs „Ugi - bugi”
Zabawa „Ptaszki w gniazdkach”
Zabawa „Kto to jest” rozpoznawanie po dotyku
II Prawo do nauki
Łączenie kropek - wykonanie pracy ołówkiem
Rozpoznawanie cyfr - tworzenie kółek składających się z odpowiedniej ilości dzieci
Rozpoznawanie kolorów - n-el pokazuje kolor dzieci mające szarfę w tym kolorze stoją pozostałe siadają
Rozpoznawanie kolorów - n-el pokazuje kolor dzieci dotykają przedmiot w tym kolorze
Matematyczne domino
III Prawo do zdrowia
Ubieranie misia na spacer
Talerz zdrowia - dzieci wybierają zdrową żywność i umieszczają ją na „talerzu”
Zabawa przy muzyce - gimnastyka
Układanie puzzli „Łazienka”
Zabawa „Co jest w worku” rozpoznawanie poprzez dotyk przyborów toaletowych
2