konspekt zajęć logopedycznych1, logopedia, Różne


KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

KONSPEKT NR 5.

Turnus Rehabilitacyjny dla osób z afazją

w Międzywodziu

Opracowała: A. W.

Diagnoza logopedyczna: Pani Małgorzata, lat 63. Rok po operacji tętniaka. Brak aktywnej, produktywnej mowy, skłonność do zastępowania jej szablonami, duża ilość przerw miedzy słowami, stosuje mało czasowników w zdaniach. Nie potrafi brać udziału w rozwiniętym dialogu. Nie ma problemów z nazywaniem rzeczy, dobre rozumienie mowy. Afazja motoryczna dynamiczna. Na terapię logopedyczna uczęszcza od 4 miesięcy.

Cel główny:

- Odbudowanie sprawnej aktualizacji czasowników, odbudowanie umiejętności programowania i strukturalizacji wypowiedzi.

Cele szczegółowe:

- Aktywizacja werbalna,

- Budowanie czynnego słownika,

- Praca nad intonacją,

- Ustalanie grup słów bliskoznacznych.

Metody: Metoda dialogu, praca z ruchem, metoda zadaniowa, metody aktywne.

Środki dydaktyczne: Tekst piosenki „Gdzie strumyk”, nagranie, zdania z lukami, domino obrazkowe, ilustracje przedstawiające różne czynności, kartoniki z rzeczownikami i czasownikami, historyjka obrazkowa.

I .Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z pacjentką. Rozmowa na temat jak się czuje, co robiła wczoraj.

2.Logopeda pyta pacjentkę czy wyraża zgodę na masaż twarzy - rozluźniający mięśnie twarzy oraz niwelujący napięcie.(Pacjentka wyraża zgodę)

3. Masaż twarzy.

4. Czytanie tekstu piosenki „Gdzie strumyk” w którym podkreślone są różne czasowniki. Opracowywanie tych czasowników , szukanie ilustracji przedstawiających te czynności.

5.Zapełnianie słowami luk w zdaniach. Logopeda wybiera jedno ze zdań np. Gdzie strumyk płynie z wolna..” Zapisuje słowo „płynie”, następnie pokazuje pacjentce kartoniki ze zdaniami w których brakuje wyrazów. Prosi pacjentkę aby wstawiała je we frazy z luką.

6. Praca z ruchem. Ćwiczenia w takt muzyki, czytanie lub śpiewanie tekstu piosenki zgrane z chodzeniem..

7. Aktualizacja czasowników. Pacjent wraz z logopedą w oparciu o ilustracje dobiera wszystkie znaczenia szukanego słowa i jego związki z innymi słowami a także ustala grupę słów bliskich znaczeniowo np. Słowo „idzie” - pacjentka wybiera wszystkie obrazki, na których są rzeczowniki wchodzące w związki z czasownikiem „idzie”.

człowiek

praca

idzie pochód

burza

samolot

statek

leci latawiec

kura

8.Opracowanie synonimów i antonimów do zadanego słowa i zapisanie ich. Np.

kroczy

maszeruje

idzie nadchodzi

9. Logopeda pokazuje pacjentce domino obrazkowe przedstawiające różne czynności, tłumaczy pacjentowi zasady gry. Wspólne układanie domina.

III. Zadanie domowe. Logopeda daje pacjentce historyjkę obrazkową - 4 elementową Pacjentka ma za zadanie ułożyć ją we właściwej kolejności oraz opowiedzieć co przedstawia.

IV. Pożegnanie pani Małgorzaty. Podziękowanie za wspaniałą pracę.


