Kartka z Sandomierza, Studia EPiW na WSPiA LICENCJAT, Rok III, Praktyki - konspekty


Data: 09.05.2013

Temat bloku: Wędrówki po polskich miastach i miasteczkach

Temat dnia: Kartka z Sandomierza

Cele:

- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

- czyta i rozumie teksty,

- wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

- w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty,

- tworzy wypowiedzi w formie ustnej,

- pisze czytelnie i estetycznie,

- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100,

- rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania,

- odczytuje wskazania zegarów, posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta,

- wykonuje proste obliczenia zegarowe,

- wie, na czym polega prawdomówność i jak ważna jest odwaga przeciwstawiania się kłamstwu i obmowie,

- wie, że nie można zabierać cudzej własności i stara się tego przestrzegać,

- dostrzega, kiedy postaci z baśni, opowiadań, legend nie przestrzegają reguły „nie kradnij”.

Metody:

- oparte na słowie: wykład, opowiadanie, pogadanka, opis,

- oparte na obserwacji: pokaz,

- oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych,

- aktywizujące: burza mózgów, problemowa.

Formy:

- indywidualna jednolita,

- grupowa jednolita,

- zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne: mapa Polski, prezentacja multimedialna o Sandomierzu, komputer, rzutnik.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci.

  2. Zabawa z mapą „Jakie to miasto?”.

Nauczyciel podaje dzieciom krótkie informacje o zagadkowym mieście, a dzieci muszą odgadnąć o jaką miejscowość chodzi na podstawie kolejnych informacji nauczyciela oraz mapy. Nauczyciel podaje informacje po jednym zdaniu i czeka na odpowiedź. Jeżeli dzieci po pierwszej informacji nie odgadły nazwy miasta, podaje kolejną. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze poda nazwę miasta.

-Jest to miasto położone nad Wisłą w województwie świętokrzyskim.

-Niedaleko tego miasta rzeka San wpada do Wisły.

-Uważa się, że nazwa miasta pochodzi od jego położenia - rzeka San domierza do Wisły.

-Inni uważają, że nazwa miasta pochodzi od popularnego w średniowieczu imienia męskiego Sudomir.

-W dawnych czasach nazwa tego miasta brzmiała Sędomir, Sędomierz, Sandomiria.

  1. Prezentacja zdjęć Sandomierza.

Nauczyciel przedstawia przygotowaną wcześniej prezentację przedstawiającą zdjęcia Sandomierza. Pokazując zdjęcia, objaśnia, co one przedstawiają.

Brama Opatowska - jest to brama miejska, która stanowiła całość z murami obronnymi. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta.

Ratusz - zbudowany w XIV wieku, początkowo jako wieża, a później rozbudowany w formie prostokąta.

Katedra - pochodzi z XIV wieku. Bywał tu król Jagiełło.

Zamek królewski - pochodzi z XIV wieku. Wysadzili go Szwedzi. Został odbudowany dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu.

Park Piszczele - jest to park położony w centrum miasta. Znajdują się tu ścieżki rowerowe, spacerowe, boiska, skate-park, park linowy oraz zimą wyciąg narciarski.

Wąwóz Królowej Jadwigi - ma długość 500 metrów i jest atrakcją Sandomierza. Porastają go drzewa takie jak klony, lipy, akacje, czarny bez. Wąwóz powstał w wyniku erozji wody.

  1. Słuchanie legendy „O Halinie Krępiance”.

Dzieci po wysłuchaniu legendy odpowiadają na pytania:

-O jakim wydarzeniu historycznym opowiada legenda?

-Czym martwił się Piotr Krępa?

-Co się stało z wójtem i innymi mieszkańcami Sandomierza?

-Co chciała zrobić starszyzna miejska?

-Jaką pułapkę przygotowała Halina?

-Skąd wiemy, że to jest legenda?

Dzieci podają cechy legendy wyróżniające ją spośród innych gatunków literackich. Nauczyciel porządkuje wypowiedzi dzieci: Legenda to taki utwór, który zawiera elementy prawdziwe i fantastyczne i pochodzi z wierzeń ludowych.

  1. Określenie cech bohaterki i pisanie z nimi zdań.

  2. Wykreślanka literowa.

  3. Uzupełnianie i czytanie tekstu.

  4. Układanie planu wycieczki.

Na podstawie zgromadzonych wiadomości o Sandomierzu, dzieci układają plan wycieczki, np.

1. Spotkanie z przewodnikiem - godzina 9.00

2. Zwierzanie Sandomierza - Brama Opatowska, Rynek Starego Miasta, Podziemna Trasa Turystyczna - godzina 9.30-11.30

3. Spacer do Wąwozu Królowej Jadwigi - 11.30-13.00

4. Rejs statkiem po Wiście - 13.30-15.00

5. Zwiedzanie Zamku Królewskiego - 15.30-16.30

6. Pobyt w stadninie koni - 17.00-18.30

Nauczyciel może podzielić dzieci na grupy. Każda grupa przygotowuje swoją propozycję.

  1. Porównywanie drzew owocowych - wklejanie nalepek.

  2. Analiza ilustracji „Jak powstaje owoc?”. Rysowanie kolejnych etapów.

  3. Rozwiązywanie zadania tekstowego.

  4. Uzupełnianie planu wycieczki - obliczenia zegarowe.

  5. Obliczenia sum i różnic. Krzyżówka.

  6. Układanie treści zadania i rozwiązywanie go.

  7. Matematyczny labirynt.

  8. Praca domowa: Utwórz inne zakończenie legendy „O Halinie Krępiance”.

  9. Podsumowanie zajęć i pożegnanie.


