Scenariusz zajęcia związanego z ochroną środowiska przygotowanego przez Sylwię Wruk
Temat: Co zrobić z odpadami?
Cele ogólne:
zrozumienie potrzeby ochrony środowiska
wyjaśnienie na czym polega negatywna ingerencja człowieka w środowisko
Cele operacyjne, dziecko:
nazwie przyniesione śmieci
wysłucha opowiadania nauczycielki o mieście pełnym śmieci
poda własne propozycje walki ze śmieciami
zilustruje ruchem ciała zbieranie śmieci
wykona ze śmieci stracha na śmieciarzy
Formy pracy: rozmowy połączone z działaniem
Metody pracy: metoda słowna, metoda zadaniowa
Pomoce: opakowania po jogurtach, gazety, plastikowe butelki..
Literatura pomocna w opracowaniu scenariusza:
„Ten piękny tajemniczy świat.” Edukacja ekologiczna w przedszkolu. Praca zbiorowa pod redakcją Teresy Gałczyńskiej, Wydawca: Centrum Informacji o środowisku UNEP/GRID- Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Warszawa 1997
„Program edukacji ekologicznej w przedszkolu z propozycjami zajęć” Grażyny Kutyłowskiej, wydawnictwo Didasko, Warszawa 1997
„Edukacja ekologiczna”, opracowanie Krystyny Leksickiej i Ryszarda Łukasiewicza, wydawnictwo Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne
„Edukacja ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”, Gabriela Krystyna Kawa, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Piła 1995
Przebieg zajęcia:
Oglądanie śmieci przyniesionych przez pacynkę. Dzieci oglądają je i rozpoznają.
Pacynka opowiada dzieciom, że pozbierała je w najbliższej okolicy (w lesie, wyłowiła z jeziora).
Opowiadanie wymyślone przez nauczycielkę o mieście, w którym było mnóstwo śmieci. Każdy mieszkaniec nie wrzucał śmieci do kosza tylko rozrzucał je w różnych miejscach. W wyniku takiego działania urosła cała góra śmieci, a w mieście panował brzydki zapach. Któregoś dnia dzieci z przedszkola postanowiły zmienić tą sytuację. Pozbierały wszystkie śmieci i zrobiły...
Dzieci podają własne propozycje „walki ze śmieciami”.
Zabawa ruchowa - „zbieramy śmieci”.
Wspólne wykonanie ze śmieci stracha na ludzi, którzy śmiecą.