Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy IIB
Blok tematyczny: Jesień wokół nas
Temat dnia: Opowieść o złotej jesieni
Cele:
Dziecko:
Zna słowa i melodię piosenki „Tańcząca złota jesień”
Zna określenia „suma liczb” i „składniki”
Uważnie słucha wiersza oraz swobodnie wypowiada się na jego temat i udziela odpowiedzi na pytania
Czyta wiersz samodzielnie i płynnie
Tworzy i wyróżnia rodziny wyrazów - „złoty”, „list”
Tworzy przymiotniki od rzeczowników
Dodaje liczby w zakresie 20
Utrwala nazwy kolorów według podanego kryterium „Kolory jesieni”
Potrafi kulturalnie zachować się oraz stosuje zwroty grzecznościowe podczas zabawy „Powitanie Jesieni”
Metody:
Praca z tekstem
Gry dydaktyczne
Rozmowa
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik i ćwiczenia „Razem w szkole” klasa 2 - cz. 2, kredki, kartoniki z literami „A” i „B”, tekst wiersza „Złota jesień”, płyta CD1, jesienne liście lub ich szablony, karki papieru z bloku rysunkowego, farby, cukier puder, kartoniki z liczkami (wartości sum)
Przebieg zajęć:
Zainteresowanie tematyką zajęć „Kolory jesieni”. Rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej, odgadywanie kolorów i pokazywanie ich na kredkach.
Dzieci siedzą w kręgu, mają kredki. Nauczyciel czyta zagadki, np.:
Jakiego koloru jest główka leśnego eleganta - borowika? (brązowy)
Jakiego koloru mają korale jarzębiny i muchomory? (czerwony)
Jaki kolor kryje się w marchewce i dyni? (pomarańczowy)
Jaki kolor łączy słonecznika i słońce? (żółty)
Dzieci odgadują zagadki pokazując odpowiednie kredki. Następnie wybierają z kompletu inne kredki, które wykorzystałyby do tworzenia plastycznej opowieści o złotej jesieni.
Słuchanie wiersza j. Ficowskiego „Rozmowa z jesienią”, wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza i odpowiadanie na pytania.
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat treści wiersza, a następnie odpowiadają na pytania:
Kto prowadził rozmowę?
Kto puka do okna?
Czym puka złota jesień?
Co jesień chce podarować gospodarzowi?
Co zrobił wiatr?
Co gospodarz zrobił z liściem?
Kiedy jesień powróci?
Co zimą będzie przypominało jesień?
Zabawa słowno - ruchowa „Powitanie jesieni”.
Dzieci poruszają się po Sali i witają się z wyobrażoną jesienią werbalnie i pozawerbalnie, np. mówiąc „Witaj!”, machają ręką itp. Improwizowanie rozmowy z jesienią.
Czytanie i uzupełnianie zdań wyrażeniami w odpowiedniej formie.
Tworzenie rodzin wyrazów związanych z jesienią.
Nauczyciel wymienia kolejno wyrazy związane z jesienią, np. jesień, kolor, liść, czerwień… a dzieci tworzą wyrazy pokrewne. Słuchają informacji Oskara.
Czytanie ze zrozumieniem wiersza „Jesień”. Utrwalanie umiejętności tworzenia i wyróżniania rodziny wyrazów. Układanie i pisania zadań z tymi wyrazami.
Aktywne słuchanie wiersza „Złota jesień” oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści przez podniesienie kartonika z literą wskazującą poprawną odpowiedź.
Dzieci siedzą w kręgu. Otrzymują kartoniki i piszą na nich litery „A” i „B”. Słuchają wiersza.
Ma piękny wianek z owoców.
Ma huśtawkę z babiego lata.
I na latawcu zabłąkanym
Pomiędzy drzewami lata.
Smaży słodkie konfitury
Czesze płatki słonecznikom
Całkiem nowe kapelusze
Mierzy w lesie borowikom
Polnym myszom sypie ziarno
Wypuszcza ptaki za morze
Do twarzy jej w złotym kolorze
Dzieci słuchają stwierdzeń oraz odpowiedzi i wybierają właściwą, podnoszą do góry odpowiedni kartonik z literą „A” lub „B”.
Jesień ma piękny wianek z : A - kwiatów, B - owoców
Jesień czesze płatki: A- makom, B- słonecznikom
Jesień ma huśtawkę z: A - babiego lata, B - porannej rosy
Jesień mierzy kapelusze: A - borowikom, B - krasnoludkom
Jesień lata: A - samolotem, B - na latawcu
Jesień sypie ziarno: A - kurom, B - myszom,
Jesień smaży słodkie: A - konfitury, B- pierniki
Jesień układa bukiety z: A - liści, B - kwiatów
Tworzenie przymiotników od rzeczowników - nazwy kolorów.
Czytania krótkiego opisu i ilustrowanie go z użyciem ciepłych barw.
Słuchanie i śpiewanie piosenki „Tańcząca złota Jesień”.
Zabawy rytmiczne do piosenki, np.
- podział na sylaby nazw należących do tej samej rodziny i wystukiwanie ich,
- rytmiczne wyklaskiwanie refrenu.
Rozwiązywanie zadania z treścią.
Nauczyciel podaje treść zadania i ilustruje go na tablicy, np. „Złota jesień dala Poli 2 złote liście, a Oskarowi 5 liści. Ile liści jesień podarowała dzieciom?” Dzieci rozwiązują zadanie, zapisują działanie i wskazują składniki oraz sumę. Słuchają informacji Poli.
Zapisywanie i obliczanie sum liczb.
Zabawa plastyczna - otrzymywanie ciepłych barw „Taniec jesiennych barw”.
Dzieci otrzymują kartki papieru z bloku rysunkowego. Pokrywają je wodą z domieszką dużej ilości cukru pudru. Następnie punktowo, obok siebie nanoszą delikatnie farby - kolory jesieni, np. pomarańczową z fioletową (brązowa). Obserwują, jak kolory „tańczą ze sobą” i tworzą ciekawe, różne odcienie. Gotowe prace pozostawiają do wyschnięcia, a następnie przygotowują wystawkę.
Rozkładanie liczb w zakresie 20 na składniki.
Nauczyciel pokazuje kolejne kartoniki z liczbami - wartościami sum. Dzieci wymieniają ich składniki. Nauczyciel ogranicza poprawnych odpowiedzi.
Rozwiązywanie zadania tekstowego
Dodawanie liczb w zakresie 20 bez przekraczania progu dziesiątkowego i porównywanie sum.
Dodawanie dwóch składników w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
Rozkład liczby 20 na trzy składniki - zadanie nietypowe
Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela, ćwiczenia ze strony 3, 4 w zeszycie 2. dzieci przynoszą na następne zajęcia: plastelinę, żołędzie, łupiny orzechów, jarzębinę, małe listki, itp.