Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej.
Temat lekcji: W świecie ballad Adama Mickiewicza - poznajemy utwór pod tytułem
„Świteź”.
Cele:
Cel ogólny:
Uczeń poznaje balladę „Świteź” Adama Mickiewicza.
Cele szczegółowe:
*dotyczące wiadomości:
1) Uczeń wie, czym charakteryzuje się gatunek, jakim jest ballada.
2) Uczeń utożsamia Adama Mickiewicza z twórcą ballad.
3) Uczeń poznaje kilka faktów z twórczości Adama Mickiewicza.
4) Uczeń poznaje definicję słowa archaizm.
*dotyczące umiejętności:
1) Uczeń tłumaczy znaczenie archaizmów, które występują w tekście.
Metody: rozmowa wstępna, heureza.
Środki dydaktyczne:
*podręcznik „Między nami” do klasy VI,
*słownik archaizmów polskich.
Faza: |
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
Faza wstępna.
|
Na tablicy zapisuję temat lekcji i proszę uczniów, by przepisali go do zeszytów.
Pytam uczniów, czy w ubiegłych latach edukacji poznali już jakieś utwory Adama Mickiewicza i czy wiedzą coś na temat jego twórczości.
Na tablicy zapisuję krótką notatkę na temat twórczości poety.
„Adam Mickiewicz to polski poeta uważany za najwybitniejszego twórcę epoki romantyzmu.”
Wspominam, że Adam Mickiewicz określany jest mianem jednego z trzech wieszczy narodowych. Tłumaczę znaczenie słowa wieszcz.
|
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie mówią, że w ubiegłym roku poznali fragmenty epopei „Pan Tadeusz” oraz dwa wiersze - „Przyjaciele” oraz „Pani Twardowska”, które omawiali na lekcji języka polskiego. Wiedzą, że Adam Mickiewicz zaliczany jest do najwybitniejszych, polskich poetów.
Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu. |
|
Faza właściwa. |
Przechodzimy do gatunku, jakim jest ballada. Pytam uczniów, z czym kojarzy im się to słowo.
Mówię, że poniekąd mają rację, ponieważ ballada, będąca utworem z pogranicza epiki, liryki i dramatu swoje początki ma właśnie w pieśniach ludowych.
Na tablicy, w formie słoneczka z trzema rozgałęzieniami zapisujemy słowo ballada. Proszę uczniów, by zgodnie z tym, co powiedziałam, dokończyli.
Przechodzimy do czytania utworu i tłumaczenia każdej ze strof. Jedna osoba z klasy czyta zwrotkę wiersza, a wybrana spośród uczniów druga osoba, z pomocą nauczyciela referuje treść ballady tłumacząc przy tym trudne zwroty. Większość archaizmów znajduje się w słowniczku obok tekstu, jednak po niektóre sięgamy do słownika archaizmów przyniesionego przez nauczyciela. |
Uczniowie kojarzą słowo ballada z piosenką.
Uczniowie uzupełniają rozgałęzienia słoneczka słowami - liryka, epika i dramat. |
|
Faza końcowa. |
Po przeczytaniu całego tekstu ballady, proszę uczniów, aby w domu ponownie przeczytali balladę i postarali się ją zrozumieć na tyle, abyśmy na następnej lekcji mogli stworzyć plan wydarzeń. |
Uczniowie w zeszycie zapisują zadanie domowe, którym jest powtórne przeczytanie ballady. |
|
Data przeprowadzenia lekcji:
Podpis i ocena nauczyciela: