Chełmża, dnia 14.09.2009

Katarzyna Płatek

KONSPEKT ZAJĘĆ CAŁODZIENNYCH

Blok tematyczny: Nasze zainteresowania.

Temat dnia: Prezentacja własnych zainteresowań. Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A”. Rozróżnianie kształtów i nazywanie figur geometrycznych (część II).

Cele operacyjne:

- dziecko wyodrębnia głoskę ,,a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,

- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów z głoską ,,a”; potrafi określić miejsce głoski ,,a” w modelach wyrazów, potrafi napisać

literę ,,a”,

- rozpoznaje figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty,

- próbuje zaśpiewać piosenkę ,,Ślubowanie”

Metody nauczania:

- słowna - pogadanka,

- praktyczne - ćwiczenia

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa

Środki dydaktyczne:

- karty pracy,

- kredki,

- figury geometryczne,

- odtwarzacz CD i płyta CD

L.p.

Przebieg zajęć

Kierunek aktywności

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

Powitanie uczniów, czynności organizacyjno-porządkowe, przygotowanie do zajęć.

Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć o literach ,,A” i ,,a”.

Nauka pisania liter ,,A”, ,,a”. Najpierw przygotowanie-ćwiczenia grafomotoryczne oraz pisanie po śladzie w kartach pracy (każdy ślad innym kolorem).

Uczniowie piszą te litery w zeszytach w linię.

Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę słuchową wyrazów oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową (np. rysowanie brakujących modeli wyrazów).

Zabawa ruchowa ,,Łapanie węża”.

Powtórzenie wiadomości o figurach geometrycznych z ostatnich zajęć oraz wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń (liczenie ich, grupowanie, porównywanie wielkości).

Słuchanie piosenki ,,Ślubowanie”, próba śpiewu, powtarzanie słów utworu za nauczycielem.

Zadanie pracy domowej - ćwiczenie pisania liter ,,a”, ,,A” w zaszycie w linię.

Podsumowanie zajęć oraz nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.

Zakończenie.

Edu. polonistyczna

Edu. matematyczna

Edu. muzyczna