Scenariusz hospitacji diagnozującej
Temat Przedszkolaki na ludowo - Kolędujemy Małemu
Prowadząca:
Cel główny:
Kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia;
Wspólne przeżywanie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta;
Integrowanie rodziców z przedszkolem;
Aktywne uczestnictwo dzieci w uroczystości.
Cele operacyjne:
Zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
Potrafi prawidłowo odgrywać przydzieloną rolę w „Jasełkach”;
Prawidłowo posługuje się słownictwem związanym ze świętami;
Zna wybrane kolędy i potrafi je zaśpiewać;
Potrafi omówić wygląd stołu wigilijnego, wymienić potrawy;
Umie dzielić się opłatkiem i składać życzenia.
Metody pracy:
Czynna;
Słowna;
Oglądowa.
Formy pracy:
Indywidualne
Z całą grupą
Ilość dzieci w grupie: 23
Grupa wiekowa: sześciolatki
Pomoce dydaktyczne: świątecznie przystrojona sala gimnastyczna; przygotowane świąteczne stoły, stroje dla każdego dziecka; rekwizyty niezbędne do potrzeb przedstawienia; żłobek, magnetofon, kolędy, opłatek
Przebieg zajęcia:
Powitanie rodziców oraz przybyłych na uroczystość gości: Pana Burmistrza miasta Płońska Andrzeja Pietrasika oraz prasę
Przedstawienie przez dzieci „Jasełek” przeplatanych kolędami, pastorałkami i piosenkami o tematyce świątecznej.
Rozmowy dzieci i rodziców przy choince dotyczące tradycji Świąt Bożego Narodzenia:
Wypowiedzi dzieci, dzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą;
Wypowiedzi rodziców, odwoływanie się do wspomnień sprzed lat.
Śpiewanie pastorałki „Wigilii czas”
Wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń świątecznych.
Zaproszenie do wspólnej wigilii.
Kolędowanie przy żłóbku.
Ewaluacja zajęć
W uroczystości Przedszkolaki na ludowo - Kolędujemy Małemu wzięło udział 22 dzieci, co stanowi 81,48% całej grupy (5 dzieci czyli 18,52% było nieobecnych z powodu choroby).
Ponadto swoją obecnością zaszczycili przedszkole rodzice wychowanków, Burmistrz Miasta oraz lokalna prasa. Wspólnie spędzone chwile z pewnością pozostaną na długo w pamięci. Był to czas wspomnień, wzruszeń i radości z powodu nadchodzących świat.
Prowadzona diagnoza wykazała, ze wszystkie dzieci:
Znają tradycje Świąt Bożego Narodzenia;
Potrafią prawidłowo odgrywać swoje role w „Jasełkach”;
Poprawnie posługują się słownictwem związanym ze świętami;
Znają kolędy i pięknie śpiewają;
Potrafią omówić wygląd stołu wigilijnego oraz wymienić potrawy wigilijne;
Pięknie formułują życzenia świąteczne i dzielą się opłatkiem.
Tabela dotycząca diagnozowanych umiejętności dzieci
Uroczystość przebiegała zgodnie z założonymi celami, dzieci wykazały się umiejętnościami i wiedzą dotyczącą tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Aktywnie uczestniczyły w uroczystości oraz pełniły rolę gospodarzy wobec zaproszonych gości.
Zatwierdzono do realizacji: Zrealizowano: