Scenariusz zajęć dla dzieci 3 - 4 letnich
Temat kompleksowy - Wesołych Świąt krasnoludków
Temat zajęć - Spotkanie z krasnalem Hałabałą
Cel główny
Zapoznanie dzieci z bohaterem książki L. Krzemienieckiej krasnalem Hałabałą
Zapoznanie i utrwalenie nazw zwierząt leśnych.
Cele operacyjne
Słucha opowiadania
Rozpoznaje muzykę głośna i cichą
Wykonuje polecenia nauczyciela
Metody
Oglądowa
Słowna
Formy
indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: treść bajki, ilustracje do bajki, piosenka „My jesteśmy krasnoludki”, muzyka na CD.
Przebieg zajęć
1. Zabawa paluszkowa Każda rączka.
Dzieci naśladują nauczyciela, który wypowiada tekst i ilustruje go rękami.
Każda rączka, każda rączka ma paluszków pięć, ma paluszków pięć
Paluszki składamy, wszystkimi klaskamy, raz i dwa, raz i dwa.
2. Zabawy przy piosence Pięć paluszków (sł. i muz. K. Bożek-Gowik).
I Pięć paluszków rączka ma- wyciągają do przodu rękę z rozstawionymi palcami
Pięć paluszków rączka ma - dołączają drugą
Jedna zrobi pa, pa, pa - machają jedna ręka
Druga zrobi pa, pa, pa - machają obiema
II Nóżka tupie tup, tup, tup - tupią trzy razy jedna noga
Nóżka tupie tup, tup, tup - to samo robią druga nogą
Jeden skok i drugi skok, - podskakują obunóż dwa razy w miejscu
Teraz na dół hop, hop, hop - skaczą w miejscu z przykucnięciu
3. Zapoznanie dzieci z głównym bohaterem książki L. Krzemienickej pt. „Z przygód krasnala hałabały”.
Przeczytanie jednego opowiadania
Rozmowa na temat leśnych przyjaciół krasnala.
4. Zabawa słuchowa „Czy znamy te zwierzęta”
Rozpoznawanie głosu zwierząt żyjących w lesie.
5. Utrwalenie nazw zwierząt z wykorzystaniem obrazków ( wiewiórka, jeż, sarna, dzik)
6. Kontynuowanie czytania lub opowiadania dalszych przygód krasnala Hałabały dzieciom w innych pora dnia.
7. Zabawy ruchowe i utrwalenie piosenki „My jesteśmy krasnoludki”
8. Zabawy rytmiczne - marsz, bieg na palcach, marsz z klaskaniem w dłonie, wspinanie się na palcach, chód na pietach.
9. Ćwiczenia słuchowe - na muzykę głośną marsz z tupaniem, na cichą - przysiad z uderzaniem palcami o podłogę.