SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO DNIA 20.05.2010
Prowadząca: Grażyna Skotnicka
Temat: „Zwierzęta egzotyczne - słonie, żyrafy, zebry”.
Rodzaj: rozwiązywanie zadań z tekstem
Formy pracy: zbiorowa, w grupach, indywidualna
Grupa wiekowa: 6-latki
Miejsce: sala zabaw i zajęć
Liczba dzieci:17
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych oraz próby ich układania
kształcenie odczytywania i rozumienia zadań matematycznych
utrwalenie znaków „+,-, =,<, >.
Cele operacyjne:
Dziecko...
rozwiązuje i układa zadanie z tekstem
potrafi ułożyć działanie matematyczne na przedmiotach i cyfrach
zna znaki matematyczne: „+,-, =,<, > i prawidłowo je stosuje
potrafi pracować w zespołach
umiejętnie dodaje usłyszane dźwięki
Środki dydaktyczne:
Dla każdego dziecka koperty z emblematami cyfr, zwierząt egzotycznych, krążek, klocki Dinesa, koperty dla każdej drużyny z działaniami matematycznymi, bębenek, duże cyfry umieszczone w różnych miejscach sali, zapisy działań.
Przebieg zajęcia
Zapowiedź tematu zajęcia.
Rozdanie przez dyżurnych pomocy do zajęć.
„Dżungla ” - słuchanie piosenki z kasety magnetofonowej. Indywidualne dodawanie klocków Dinesa na krążkach wg polecenia nauczycielki.
„Ile słyszysz dźwięków ?” - dodawanie za pomocą klocków Dinesa usłyszanych dźwięków odtwarzanych przez nauczycielkę.
„Zwierzęta u wodopoju”- rozwiązywania zadania tekstowego matematycznego na tablicy magnetycznej. Układanie równań ze znakiem <, > oraz działania matematycznego ze znakiem +, - .
„Ile jest teraz zwierząt u wodopoju ?” - samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów cyfr oraz klocków Dinesa do przedstawionych ilustracji. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.
„Żyrafy” - samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów oraz cyfr. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.
„Ile jest słoni ?” - przeliczanie na palcach: dodawanie, odejmowanie.
„Ułóż samodzielnie zadanie” - samodzielne układanie z uwzględnieniem znaków matematycznych.
„Prawda czy fałsz ?” - objnienie przez nauczycielkę co to jest prawda a co fałsz, ustalenie umownych znaków dla prawdy cyfra 1, dla fałszu cyfra 0. Rozwiązywanie zadań z określaniem prawdy lub fałszu.
„Ile jest słoni” - zabawa dydaktyczno -ruchowa. Dzieci mają za zadanie ustawić się pod odpowiednią cyfrą w zależności od tego , ile usłyszą dźwięków. Cyfry rozmieszczone są w różnych miejscach sali.
Podział dzieci na zespoły za pomocą odliczania do czterech. Każdy zespół zostaje przydzielony do innego koloru, ma za zadanie znaleźć kopertę w tym kolorze i rozwiązać umieszczone w niej zadania (działania matematyczne z zakresu dodawania, odejmowania, porównywania).
Praca przy stolikach. „Zebry ” - przyporządkowywanie działań matematycznych z ich wynikami. Kolorowanie zebry.
Zabawa inscenizowana ruchem przy piosence „Cztery słonie”.
1