SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO DNIA 20.05.2010

Prowadząca: Grażyna Skotnicka

Temat:Zwierzęta egzotyczne - słonie, żyrafy, zebry”.

Rodzaj: rozwiązywanie zadań z tekstem

Formy pracy: zbiorowa, w grupach, indywidualna

Grupa wiekowa: 6-latki

Miejsce: sala zabaw i zajęć

Liczba dzieci:17

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko...

Środki dydaktyczne:

Dla każdego dziecka koperty z emblematami cyfr, zwierząt egzotycznych, krążek, klocki Dinesa, koperty dla każdej drużyny z działaniami matematycznymi, bębenek, duże cyfry umieszczone w różnych miejscach sali, zapisy działań.

Przebieg zajęcia

  1. Zapowiedź tematu zajęcia.

  2. Rozdanie przez dyżurnych pomocy do zajęć.

  3. „Dżungla ” - słuchanie piosenki z kasety magnetofonowej. Indywidualne dodawanie klocków Dinesa na krążkach wg polecenia nauczycielki.

  4. „Ile słyszysz dźwięków ?” - dodawanie za pomocą klocków Dinesa usłyszanych dźwięków odtwarzanych przez nauczycielkę.

  5. „Zwierzęta u wodopoju”- rozwiązywania zadania tekstowego matematycznego na tablicy magnetycznej. Układanie równań ze znakiem <, > oraz działania matematycznego ze znakiem +, - .

  6. „Ile jest teraz zwierząt u wodopoju ?” - samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów cyfr oraz klocków Dinesa do przedstawionych ilustracji. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.

  7. „Żyrafy” - samodzielne układanie działań matematycznych za pomocą emblematów oraz cyfr. Zapytane dzieci opowiadają treść zadania.

  8. „Ile jest słoni ?” - przeliczanie na palcach: dodawanie, odejmowanie.

  9. „Ułóż samodzielnie zadanie” - samodzielne układanie z uwzględnieniem znaków matematycznych.

  10. „Prawda czy fałsz ?” - objnienie przez nauczycielkę co to jest prawda a co fałsz, ustalenie umownych znaków dla prawdy cyfra 1, dla fałszu cyfra 0. Rozwiązywanie zadań z określaniem prawdy lub fałszu.

  11. „Ile jest słoni” - zabawa dydaktyczno -ruchowa. Dzieci mają za zadanie ustawić się pod odpowiednią cyfrą w zależności od tego , ile usłyszą dźwięków. Cyfry rozmieszczone są w różnych miejscach sali.

  12. Podział dzieci na zespoły za pomocą odliczania do czterech. Każdy zespół zostaje przydzielony do innego koloru, ma za zadanie znaleźć kopertę w tym kolorze i rozwiązać umieszczone w niej zadania (działania matematyczne z zakresu dodawania, odejmowania, porównywania).

  13. Praca przy stolikach. „Zebry ” - przyporządkowywanie działań matematycznych z ich wynikami. Kolorowanie zebry.

  14. Zabawa inscenizowana ruchem przy piosence „Cztery słonie”.

1