Lublin, 28.05.2015r.

Sylwia Wieczerzak

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  1. Temat lekcji: Czego pragnie deszczyk? Rozpoznajemy uosobienie na podstawie wiersza Juliana Tuwima pod tytułem: „Deszczyk”.

  2. Czas: 45 minut

  3. Cele
    Ogólne:

Operacyjne:

  1. Metoda: podająca, poszukująca;

  2. Formy organizacyjne: indywidualne/zbiorowe;

  3. Pomoce dydaktyczne: podręcznik do kl. 5: „Między nami. Język polski 5” str. 84-86., karty pracy, karteczki z definicją.

  4. Planowany przebieg lekcji:

Etapy
i ogniwa lekcji

Czas:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Uwagi:

1.Czynności organizacyjne:

5 min

Nauczyciel wita uczniów. N sprawdza listę obecności.

N sprawdza pracę domową. Ocenia pracę domową.

Uczniowie witają się z nauczycielem.

2.Zapisanie tematu i zapoznanie się z celami lekcji:

5 min

N zapisuje temat dzisiejszej lekcji na tablicy. Podaje cele lekcji.

U przez chwilę analizują temat i cele lekcji. Przepisują do zeszytu.

3.Sytuacja motywacyjno-problemowa:

5 min

N prosi uczniów o otworzenie podręcznika „Między nami” na stronie 84. N głośni czyta wiersz Juliana Tuwima pt. „Deszczyk”.

U wysłuchują czytanego wiersza przez Nauczyciela.

4.Gromadzenie materiału:

5 min

N prosi o wykonanie zadania nr 1 na stronie 85 w podręczniku dotyczącego charakterystyki bohatera wiersza.

U wykonują polecenie. Po wykonaniu polecenia chętnie zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi. Mogą być one zróżnicowane, ale mogą się też powtarzać.

Praca indywidualna. Zgłaszanie odpowiedzi poprzez podniesienie ręki.

3 min

N wprowadza pojęcie: „uosobienie”. N rozdaje karteczkę z definicją

U wklejają karteczkę z definicją do zeszytu.

6 min

Nauczyciel wraz z uczniami wykonują zadanie 6 z podręcznika na stronie 86. Prosi o wskazanie uosobienia w podanych fragmentach

tekstów literackich

zapisanych wierszem lub prozą.

U wraz z nauczycielem wykonują zadanie. Wykazują się dużą aktywnością.

Praca zbiorowa

5.Praca w indywidualna:

6 min

N prosi o zredagowanie

wypowiedzi, 3 zdań w imieniu wybranego bohatera lub

wybranych bohaterów zawierającą uosobienie.

U redagują wypowiedź. Zgłaszają się do odpowiedzi.

Praca indywidualna

6. Podsumowanie zajęć:

7 min

Na zakończenie Nauczyciel wspólnie z uczniami redagują notatkę będącą podsumowaniem lekcji. Odpowiadają na pytanie zawarte w temacie lekcji.

Uczniowie tworzą notatkę z nauczycielem i zapisują ją do zeszytu.

Wypowiedzi uczniów są swoistym podsumowaniem lekcji.

7. Zakończenie:

3 min

N zadaje pracę domową, która znajduje się na specjalnie przygotowanych wcześniej kartach pracy przez nauczyciela : Zadanie 1. Wyobraź sobie, że jesteś dowolnym (swoim ulubionym) uosobionym kwiatem. Napisz wypowiedź, w której zawrzesz myśli i pragnienia wybranego kwiatu w formie opowiadania lub dialogu.

Do wyboru Zadanie 2. Stwórz komiks, w którym znajdzie się uosobienie: rzeczy, rośliny, zwierzęcia lub zjawiska atmosferycznego.

N dziękuje uczniom za lekcję. Nagradza uczniów plusami za aktywność, żegna się z nimi.

Uczniowie zapisują pracę domową. U żegnają się z nauczycielem.