Konspekt pracy w grupach
Dołżyca 2002
Szkolenie dla liderów
Temat pracy dyskusyjnej:
Moje wybory i co jest najważniejsze w moim życiu?
Cel dydaktyczny:
-ukazanie wyborów podejmowanych przez człowieka
-uświadomienie sobie powagi podejmowanych decyzji
Cel wychowawczy:
-uwrażliwienie na skutki podejmowanych wyborów
-przygotowanie młodego człowieka do podejmowania słusznych wyborów
Materiały: Pismo Święte; „Zwiastowanie” - Pismo Diecezji Rzeszowskiej, R 8, 1999, s. 113; kartki papieru, wagoniki z wybranymi wartościami materialnymi lub duchowymi - zestaw dla każdego uczestnika
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Św. o potrzebne łaski.
Widzieć
1. Czym charakteryzuje się dzisiejszy człowiek i do czego dąży? (nadmierne bogacenie się, brak wrażliwości na biedę innych, rośnie poczucie samowystarczalności człowieka, słabnie jego religijność, czy może jest inaczej).
2. Gdybym wyjechał na bezludną wyspę to, co bym ze sobą zabrał?(Każdy z uczestników dostaje kartkę, na której wypisuje to, co chce zabrać ze sobą i uzasadnia dla czego. Prowadzący przypina odpowiedzi na planszy, na której narysowana jest wyspa).
3.Na podstawie powyższych rozważań, próbujemy stwierdzić jakie dobra są dla współczesnego człowieka najważniejsze i dlaczego akurat te.
4.Próbujemy podzielić te dobra na dwie grupy: dobra materialne i dobra duchowe.
5.Czym człowiek kieruje się dokonując wyborów?(opinie innych: wygoda, pójście na łatwiznę, dostosowanie się do grupy, itp.).
6.Dlaczego tak postępuje?
7.W jakich sytuacjach jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji:
-w szkole, wśród rówieśników(np. wagary, używki, „łatwa” miłość, ...)
-w rodzinie (np. jechać ze znajomymi na wycieczkę, czy pomóc rodzicom, ...)
8.Podsumowujemy tę część spotkania ustalając hierarchię wartości, którymi powinien kierować się prawdziwy chrześcijanin.(Prowadzący rozdaje wcześniej przygotowane wagoniki, na których uczestnicy uporządkowują według własnego sumienia najważniejsze, mniej ważne, mało ważne)
Osądzić:
-Adam i Ewa jako pierwsi zostali postawieni przed wyborem:
(Rdz. 3, 1-13)
-w przeciwieństwie do Ewy, Maryja podjęła słuszną decyzję zgadzając się z wolą Bożą, aby zostać matką Chrystusa:
(Łk.1, 26-38)
-Judasz także dokonał wyboru za co przyszło mu zapłacić wysoką cenę
(Łk. 22, 21-23)
-Jak trudno jest wybierać młodym, jak trudno jest wybierać bogatym przekonał się o tym bogaty młodzieniec z ewangelii wg św. Marka:
Mk 10, 17 - 22.
Działać:
-modlitwa indywidualna,
-pomaganie innym, myśląc nie tylko o sobie,
-bycie dobrym przyjacielem,
-uświadamianie i ukazywanie innym skutków źle podejmowanych decyzji,