mchy, dydaktyka, przyroda, klasa V


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: V

Dział: Rośliny lądowe

Temat: Środowisko życia i znaczenie mchów.

Zakres treści:

-przegląd gatunków,

-przystosowanie do życia na lądzie,

-wybrane czynności życiowe,

-znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze środowiskiem życia i znaczeniem mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-wyjaśni znaczenie pojęć: zarodnia, torf, torfowisko

-wskaże miejsca występowania mchów.

B. Zrozumienie wiadomości:

-rozpozna pospolite mchy,

-opisze budowę mchu,

-wyjaśni, dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych,

-wyjaśni, dlaczego mech torfowiec może gromadzić duże ilości wody

-wskaże cechę mchów, która pozwala wykorzystać je do określania stopnia skażenia środowiska metalami ciężkimi,

-opisze proces powstawania torfu.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-określi rolę mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-zaplanuje doświadczenie wykazujące, iż mchy mogą gromadzić dużą ilość wody,

-przewiduje skutki zmniejszania się obszarów leśnych na świecie.

Postawy:

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-tablica tematyczna.

Literatura dla nauczyciela:

- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.

-

Literatura dla ucznia:

-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..

-

Notatka:

  1. Mchy są zaliczne do najprostszych roślin lądowych, ponieważ:

- wymagają dużej ilości wody,

- nie posiadają skórki,

- pobierają wodę całą powierzchnią ciała.

  1. Rysunek schematyczny budowy mchu płonnika.

  2. Mchy mają zdolność gromadzenia wody, co powoduje zmniejszenie skutków opadów i spływania wody(nie dochodzi do powodzi).

  3. Torf wykorzystuje się w ogrodnictwie jako podłoże do hodowli roślin, do wyrobu leków i kosmetyków.

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Pyta uczniów o miejsca występowania mchów-burza mózgów.

Uczniowie odpowiadają.

Faza realizacyjna

25min

Pyta dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych(podręcznik, str.91)-pogadanka.

Prezentuje najczęściej spotykane w Polse mchy i omawia ich budowę-miniwykład(tablica tematyczna).

Poleca zapoznać się z tekstem w podręczniku(str.93) i pyta, która cecha mchów pozwala wykorzystywać je do określania stopnia skażenia środowiska metalami ciężkimi.

Pyta co to są torf i torfowisko?

Wyjaśnia proces powstawania torfu-miniwykład.

Poleca uczniom przeczytanie akapitu „Znaczenie mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.”(podręcznik, str.94) i pyta o znaczenie mchów.

Uczniowie odpowiadają, a następnie samodzielnie formułują notatkę.

Uczniowie rysują schemat budowy mchu płonnika.

Uczniowie odpowiadają

.

Uczniowie szukaja w podręczniku i odpowiadają.

Uczniowie czytają, odpowiadaj i robią notatkę.

Faza podsumowująca

10min

Zadaje pytania:

-Gdzie możemy spotkać mchy?

-Dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych?

-Opisz budowę mchu.

-Jaka cecha mchów pozwala wykorzystywać je do określania stopnia skażenia metalami ciężkimi?

-Wyjaśnij proces powstawania torfu.

-Jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie i gospodarce cżłowieka?

Uczniowie odpowiadają.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: zaplanuj doświadczenie wykazujące, iż mchy mogą gromadzić dużą ilość wody.

Dla chętnych: spróbuj przewidzieć skutki zmniejszania się obszarów leśnych na świecie.


