SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA - 25 LISTOPADA
Znacznik: Publikacja
CELE OGÓLNE:
1. Kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek.
2. Rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi.
3. Rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
4. Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
1. Zna historię powstania pluszowego misia.
2. Umie rozwiązywać zagadki.
3. Potrafi ułożyć obrazek w całość z części.
4. Potrafi bawić się i pracować w zespole.
5. Wie jak szanować i dbać o swoje zabawki.
METODY:
- słowna,
- oglądowa,
- zadań stawianych do wykonania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartony, farby, mazaki, treść wiersza Cz. Janczarskiego "Naprawimy misia”, chusta animacyjna, sylwety niekompletnych misi, pocięte obrazki do ułożenia w całość, magnetofon, kasety z muzyką, emblemat sylwet misiów, smutna buzia misia, miód, dżem, ser biały, krem czekoladowy.
PRZEBIEG :
1. Powitanie.
Nauczycielka wita wszystkie dzieci oraz inne nauczycielki.
2. Opowiadanie nauczycielki "Historii pluszowego misia"
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
3.Taniec wesołych misiów -swobodna ekspresja do piosenki "Jadą, jadą Misie".
4. Zagadki muzyczne. Po wysłuchaniu fragmentów muzycznych dzieci odgadują z jakiej bajki pochodzi muzyka.
- "Miś Uszatek",
- "Miś Kolargol",
- "Kubuś Puchatek".
5. Obejrzenie inscenizacji pt. "Przygody Misia Rozbujnisia" w wykonaniu 6 latków.
6. "Mój ulubiony miś" - malowanie farbami plakatowymi przez wybrane dzieci z grup.
7. Zabawa ruchowa "Co się dzieje?" z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
8. "Wesoły miś” - dorysowywanie brakujących części - elementów każdemu misiowi.
9. Układanie całości z części - ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej (praca w parach). Dzieci układają ilustracje z części w całość do bajki "Miś Uszatek".
10. Rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Naprawimy misia". Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia recytując wiersz:
Kto misiowi urwał ucho?
No kto?- pytam.
Cicho, głucho…
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
Naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Co trzeba zrobić, żeby się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki?
11. "Małe co nieco"- degustacja miodu, dżemu, białego sera, kremu czekoladowego. Wybrane dzieci z zawiązanymi oczami degustują przysmaki, po czym określają co to jest.
12. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymują emblematy misia z napisem - PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA.
Opracowały: R. Józefczyk, A. Bednarek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
(25 listopada)
Cele ogólne:
kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, emblemat smutnej buzi misia, pocięte na 5 elementów ilustracje misiów, papier, klej, farba klejowa, miód i miodowe ciasteczka, chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD z nagraniem wesołej i smutnej muzyki.
PRZEBIEG
1. Powitanie
Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
2. Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.
3. Piosenka Uszatka.
Czy wiecie jak nazywa się najsławniejszy pluszowy miś w Polsce? Posłuchajcie piosenki, a na
pewno odgadniecie jego imię.
Na dobranoc, dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa wam,
mówią o mnie, miś Uszatek
bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś,
śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś
Po wysłuchaniu piosenki rozmowa nt charakterystycznych cech Uszatka - klapnięte uszko,
brązowe futerko, duże czarne oczy, łatki na łapkach.
Wyszukiwanie wśród pluszaków przyniesionych z dom, tych, które odpowiadają opisowi misia
Uszatka.
4. Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej
a) Misie jadą nad morze samochodem - dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się
powoli dookoła,
b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.
5. Dlaczego Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego
Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych
i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce; ,,Dzieci lubią misie, misie lubią
dzieci”. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują.
Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia (załącznik nr 1) mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”.
,Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)
Po krótkiej rozmowie wybrane dziecko dorysowuje uśmiech na buzi misia. - załącznik nr 2
6. Wesoły miś - zabawa dydaktyczna
To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia - załącznik nr 3). Nasz miś jest
niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki,
pięknego uśmiechu,
Postarajmy się wspólnie uzupełnić sylwetę misia brakującymi elementami ( wybrane dzieci
uzupełniają sylwetę misia brakującymi elementami).
Nauczycielka zwraca się do dzieci:
Które uszko misia jest klapnięte?
Którą łapką misiu do nas macha?
7. Taniec wesołych misiów - swobodna ekspresja do muzyki.
Dzieci słuchają nagrania dwóch melodii - dokonują wyboru jednej, która ich zdaniem nadaje
się do tańca szczęśliwych misiów. Tańczą w rytm melodii.
8. Ułóż całość z części - ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej (praca w parach)
Dzieci w parach otrzymują ilustracje różnych znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek,
Miś Koralgol, Miś Yoggi). Ilustracje pocięte są na 5 elementów. Zadanie dzieci polega na
ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru.
Po skończonej pracy każda para nazywa swojego misia i opisuje jego wygląd, dostrzegając
cechy charakterystyczne.
9. ,,Mój ulubiony miś”- malowanie
Dzieci malują paluszkami używając farby klejowej (razem przygotowanej) nt ,,Mój
ulubiony miś”
10. ,,Małe co nieco” - degustacja miodu i miodowych przysmaków.
Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełen wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście.
Zapraszam Was do naszego specjalnego kącika ,,Słodkie małe co nieco”, w którym
znajdziecie miód i pyszne miodowe ciasteczka.
Ewaluacja - miniankieta dla dzieci.
1. Czy podobało Wam się nasze zajęcie? Jeśli tak, to co najbardziej (wymień zabawę)?
2. Co chciałbyś zmienić w tym zajęciu?
3. Czy chcecie na przyszłość bawić się w podobne zabawy?
Listopad - Święto Pluszowego Misia
Ten dzień świętowaliśmy przez... miesiąc
Od dwóch lat 25 listopada na całym świecie obchodzi się "Dzień Pluszowego Misia".
W naszym przedszkolu w tym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy to święto. To nie tajemnica, że przedszkolaki są pluszaków fanami, dzieci po prostu je uwielbiają, misiaczki towarzyszą przy zasypianiu, są powiernikami najskrytszych myśli. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Najbardziej znane z literatury pluszowe misie, to Miś Uszatek i - oczywiście - Kubuś Puchatek.
W trakcie,,MISIOLANDII" w przedszkolu działy się wspaniale rzeczy:
- z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia: Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
- wykonaliśmy prace plastyczne: "Portret mojego misia", powstała wspaniała - książka z misiowymi wizerunkami;
- zaprezentowaliśmy swoją przytulankę podczas ,,Parady Misiów", "MISIOLANDIA" zgromadziła ponad 80 misiowych eksponatów;
- słuchaliśmy opowieści o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku, Czarnym Nosku i innych wspaniałych misiowych bohaterach;
- w "Święto misia" prezentowaliśmy zbiory biblioteczki dziecięcej, powstała wystawa literatury pięknej (bajki, czasopisma, opowiadania, wiersze), gdzie głównymi bohaterami są misie, jak i popularnonaukowej (opisującej naturalne środowisko życia różnych gatunków niedźwiedzi);
- śpiewaliśmy piosenki i mruczanki, o misiach (także własnej kompozycji);
- układaliśmy misiowe puzzle;
- kolorowaliśmy różnorodne obrazki z misiami;
- wymyślaliśmy własne zabawne historyjki, które przytrafiły się naszym pluszowym misiom;
- gimnastykowaliśmy się z misiem:
Misiu wstań! Nie leń się! (Wstań)
Pokaż nam tańce swe!
Hop, hop, raz, dwa, trzy, (podskakuj)
Popatrz, miś już nie jest zły. (Uśmiech)
Nie do wiary, nie do wiary,
Tańczy sobie misio stary.
Hop, hop, podryguje
I pod boki się ujmuje
Hop, hop, hejże, ha,
Tańczy misio, ty i ja.
- tańczyliśmy przy muzyce dyskotekowej, gdzie wszyscy wesoło podskakiwali podczas piosenek w wykonaniu Majki Jeżowskiej np.: "Pokochaj pluszowego misia", a kiedy zrobiliśmy się bardzo zmęczeni, zasnęliśmy snem zimowym razem ze swoim misiem;
- wysłuchaliśmy opowiadania w oparciu o encyklopedię przyrodniczą:, "Co słychać u niedźwiedzi?'', dowiedzieliśmy się o niedźwiedziu brunatnym, polarnym, poznaliśmy pandę i koalę (chociaż jest on torbaczem to z wyglądu bardzo przypomina misia);
- rozwiązywaliśmy i układaliśmy zagadki o misiach i niedźwiedziach;
- bawiliśmy się w dziecięce masażyki, masowaliśmy plecy naszego misia;
Nie zabrakło również rodziców, którzy przeczytali nam różne bajeczki o misiach, np.,: mama Martynki z gr. 2 przeczytała nam "Przygody Czarnego Noska" - J. Porazińskiej, pani Kasia zrobiła to w tak piękny, przejmujący sposób, że dzieci z niecierpliwością czekały na dalszy ciąg przygód wspaniałego, dzielnego misiaczka.
Tak bywa, że - to, co piękne zazwyczaj szybko się kończy, ale nie w naszej - MISIOLANDII -uwielbiamy słuchać o przygodach misiów i z pewnością będziemy do nich często wracać.
Dzień Pluszowego Misia - odwiedziny w przedszkolu
p r z y g o t o w a n i e
dzieci z przedszkola poprosić żeby każde przyniosło swojego misia
przygotować maski z papieru - tyle masek ile dzieci
potrzebna maskotka przedstawiająca misia pandę, misia koalę
Przed imprezą drukujemy karteczki z zadaniami i przywiązujemy je do małych pluszowych misiów. Misiów i zadań powinno być tyle ile dzieci. Misie wkładamy do dużego kosza.
1. Przywitanie.
Miś ma w oczach szklane kulki
po to misiem jest,
żeby było kogo tulić
kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania,
po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania
i wytarcia łez.
Miś ma wszystko, czego trzeba,
żeby misiem być,
By do łóżka go zabierać,
żeby o nim śnić.
Miś ma łapy bardzo miękkie,
po to misiem jest
żeby trzymać go na ręce
kiedy tylko chcesz.
Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie. Miś jest też postacią znaną z książeczek dla dzieci i bajek telewizyjnych. Najbardziej znane bajkowe misie to Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Padington, Miś Coralgol. A czy wy znacie jakieś misie bajkowe, bajki o misiach? (dzieci odpowiadają)
Poznajemy misie. Książeczka E. Stadtmuller pt. „Popatrz misiu” oraz „Encyklopedyczny atlas zwierząt. (lub inna książka ze zdjęciami niedźwiedzi lub same zdjęcia).
Czytanie bajki Nowackiej pt: „ Różowy Miś”
MISIOWE ZADANIA
Dziecko losuje jednego misia z kosza. Po wykonaniu zadania losuje następne dziecko. Pierwszeństwo odpowiedzi ma dziecko, do którego należał miś, ale odpowiadać może każde. W zabawach biorą udział wszyscy.
1. Jakiego koloru są misie polarne?
2. Jakie niedźwiedzie mają brązowe futro?
3. Wymień jak najwięcej bajkowych misiów?
4. Za co dzieci kochają pluszowe misie. Wymień ważne cechy misia pluszowego?
5. Co najchętniej jada Kubuś Puchatek?
6. Pokaż maskotkę przedstawiającą misia pandę?
7. Znajdź wśród pluszaków misia koala.
8. Wskaż największego i najmniejszego misia w przedszkolu?
9. Zapraszamy do tańca. Każdy tańczy ze swoim misiem do piosenki o misiach.
10. Kto robi miód dla misiów?
11. Jak mruczy miś. Demonstrują wszyscy.
12. Zabawa ruchowa z pokazywaniem (śpiewamy na melodię mam chusteczkę)
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazuja na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (Pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po tyłku)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką Podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką)
13. Udajemy misie (Zabawa pantomimiczna. Rozdajemy dzieciom maski. Po czym czytamy tekst o misiach a dzieci przedstawiają go za pomocą gestów)
Tekst o misiach:
Jesteśmy grubymi misiami. Mamy zimne noski i mięciutkie uszy. Gdy jest ciepłe lato, lubimy wędrować po lesie i słuchać świergotu ptaków. Czasem wąchamy kwiaty, czasem zbieramy poziomki. Od czasu do czasu po cichutku na paluszkach zakradamy się do leśnych uli i wyjadamy pszczołom miodek. Ale zdarza się że pszczoły nas zauważą, wtedy musimy bardzo szybko uciekać i chować się za jakimś krzakiem. Niestety czasem pszczółki nas dogonią i pokłują, wtedy nam puchną noski i bolą pogryzione łapki. Gdy lato się kończy i nadchodzi zimna jesień szukamy jakiejś groty skalnej po czym układamy się do zimowego snu.
14. Chodzenie po linie z misiem na rękach. (Rozciągamy na podłodze jakiś sznurek. Dzieci ustawiają się w rzędzie i wyobrażają sobie, że na dole jest rzeka. Trzeba przenieść misia na drugi brzeg nie spadając z liny)
15. Zabawa w kolory. (Prowadzący rzuca kolejno dużego miśka do dzieci ustawionych w kole podając kolor. Nie wolno złapać czarnego)
16. Szukanie misiów. (Dzieci na chwile wychodzą z sali zostawiając swoje misie. Wtedy chowamy te misie w sali. Dzieci wracają i każdy szuka swojego misia. Które dziecko znajdzie, pomaga szukać kolegom)
MISIOWE KOLOROWANKI - rozdajemy dzieciom kolorowanki z misiami
Jakiego koloru są misie polarne? |
Jakie niedźwiedzie mają brązowe futro? |
Wymień jak najwięcej bajkowych misiów? |
Za co dzieci kochają pluszowe misie. Wymień ważne cechy misia pluszowego? |
Co najchętniej jada Kubuś Puchatek? |
Pokaż maskotkę przedstawiającą misia pandę? |
Znajdź wśród pluszaków misia koala |
Wskaż największego i najmniejszego misia w przedszkolu? |
Zapraszamy do tańca. Każdy tańczy ze swoim misiem do piosenki o misiach. |
Kto robi miód dla misiów? |
Jak mruczy miś - demonstrują wszyscy. |
Ja jestem niedźwiadek. Zabawa ruchowa z pokazywaniem |
Udajemy misie - Zabawa pantomimiczna |
Chodzenie po linie z misiem na rękach. |
Misiowa zabawa w kolory |
Szukanie misiów |
...