Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 15.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze!
Temat dnia: Sprawdź, czy znasz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wprowadzenie litery E,e na podstawie wiersza W. Ścisłowskiego Tajemnicze znaki, utrwalenie rozróżniania figur geometrycznych
Cele zajęć:
|
Ogólne: |
|
|
Szczegółowe: |
Uczeń:
|
|
|
|
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca, zadaniowa
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, kartonik z literą E, e pisaną, puzzle znaki drogowe, plansze z postaciami i sygnalizacją świetlną, różnokolorowe prostokąty i trójkąty, karteczki z wyrazami z literą o, a, ilustracje przedstawiające zasadę przechodzenia przez jezdnię
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna
Literatura:
Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
M. Gawryłkiewicz Nutka milutka o literach opowiada cz I, Bydgoszcz 1998
J. Stasica 160 pomysłów na zajęcia zintegrowane w klasach I-III Język Polski, Kraków 2004
Zakładane cele |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
Uwagi |
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Sprawdzenie obecności i zadania domowego |
Zgłasza swoją obecność, pokazuje odrobione zadanie domowe |
|
Nauczyciel przed zajęciami ustawia stoły do różnych zadań |
Wprowadzenie do tematu zajęcia |
Rozmowa na temat zastanej sytuacji Przyjrzyjcie się stołom, jak uważacie, jakie będzie Wasze zadanie? |
Opowiadają co widzą: ustawione inaczej stoły |
|
|
Utrwalenie wyglądu znaków drogowych |
Zadanie I - stół 1 Układanie puzzli Znaki drogowe |
Układają znaki drogowe z rozsypanych puzzli |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
Gdy wszyscy rozwiążą zadanie, następuje zamiana miejsc |
Utrwalenie odpowiedniego zachowania się przy sygnalizacji świetlnej |
Zadanie II - stół 2 Do odpowiedniej postaci (ruszającej się lub stojącej ) dobierz odpowiednią barwę sygnalizacji świetlnej |
Stosują czerwone lub zielone światło do odpowiedniej postaci |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
|
Utrwalenie wyróżniania figur geometrycznych |
Zadanie III - stół 3 Umieść w koszyczku wszystkie trójkąty |
Wyróżniają trójkąty spośród figur geometrycznych |
Edukacja matematyczna |
|
Doskonalenia umiejętności porządkowania przedmiotów wg określonego warunku |
Zadanie IV - stół 4 Ułóż prostokąty od najmniejszego do największego |
Układa prostokąty wg podanego warunku |
Edukacja matematyczna |
|
Utrwalenie litery O,o |
Zadanie V - stół 5 Wybierz wyrazy z literą O,o |
Wybiera wyrazy z literą O,o |
Edukacja polonistyczna |
|
Utrwalenie liter A,a |
Zadanie VI - stół 6 Wybierz wyrazy, które kończą się na literę A,a |
Wybiera wyrazy, które kończą się na literą A,a |
Edukacja polonistyczna |
|
Utrwalenie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię |
Zadanie VII - stół 7 Ułóż ilustracje we właściwej kolejności zgodnie z 5 zasadami przechodzenia przez jezdnię |
Układa odpowiednio ilustracje |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
|
|
Nauczyciel prosi dzieci, by pomogły mu posprzątać w klasie i ustawić ławki |
Pomagają nauczycielowi |
|
|
Rozróżnianie i nazywanie figur geometrycznych |
Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Pajacyk wykonanie ćw 7 ze strony 52 |
Słuchają uważnie, a następnie wykonują ćwiczenie |
Edukacja matematyczna |
|
|
Wykonanie ćwiczenia 8 ze str 53 |
Przykleja odpowiednie figury |
Edukacja matematyczna |
|
Utrwalanie kształtów figur geometrycznych |
Zabawa Uczniowie otrzymują kostki do gry, które na ściankach mają narysowane figury geometryczne i zestaw takich samych figur wyciętych z papieru Dzieci rzucają kostką na zmianę i wybierają spośród papierowych modeli wyrzucony kształt. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej figur. |
Uczestniczą czynnie w zabawie |
Edukacja matematyczna |
|
Ćwiczenie naprzemienne |
Wykonanie ćwiczenia naprzemiennego Noga lewa, ręka prawa Naprzemienna to zabawa Noga prawa, ręka lewa I kolana dotknąć trzeba Teraz w brzuchu zegnij się By aktywnie zacząć dzień |
Wykonanie ćwiczenia śródlekcyjnego |
|
|
Wprowadzenie litery E,e na podstawie wiersza W. Ścisłowskiego Tajemnicze znaki |
Wykonanie ćwiczenia 9 ze strony 53 - wyodrębnienie głoski e.
Odczytanie przez nauczyciela wiersza Tajemnicze znaki Praca z tekstem - zaznaczenie wyrazów z głoską e, analiza wybranych wyrazów, Czytanie przez chętnych uczniów wyrazów z głoską e |
Wykonują ćwiczenie i dochodzą do wniosku, że głoska e to samogłoska
Słuchają wiersza i zaznaczają odpowiednie wyrazy |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Zabawa przy piosence Nauczyciel śpiewa Małe e dziwi się |
|
|
|
Nauka pisania liter E,e |
Obserwowanie litery e,E pisanej i drukowanej i porównanie ich. Pokaz i objaśnienie przez nauczyciela sposobu pisania litery e - w powietrzu, - na tablicy - palcem na ławce - po śladzie w liniaturze
|
Obserwują i piszą w powietrzu, na ławce, w liniaturze literę E,e |
Edukacja polonistyczna |
|
Doskonalenie techniki czytania i pisania |
Wykonanie ćwiczeń 11 i 12 ze strony 55 |
Wykonują starannie ćwiczenie |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Zaznaczenie zadania domowego - Domowniczek 11 |
Zaznaczają zadanie domowe |
|
|