pasowanie na czyt.1


"BĘDĘ SZANOWAĆ KSIĄŻKI" - scenariusz pasowania uczniów klas drugich na czytelników szkolnej biblioteki.

Cel główny: Zainteresowanie uczniów książką, zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Cele operacyjne:

Uroczystość odbywa się w sali gimnastycznej. Przygotowana jest dekoracja (fragment lasu, izby, gdzie mieszkał Kopciuszek). Uczniowie klas drugich siedzą na ławeczkach.

Pomoce: dyplomy dla każdej klasy, koszyczek z cukierkami, gazetka ścienna, uczniowie przebrani za Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Kopciuszka, trzy krasnale, królowa Książka, ludek Książkowy

Przebieg uroczystości:

Chórek: Piosenka pt. "Zaproszenie do podróży"

Szeroka i wielka jest ziemia
i morza s
ą głębokie
Przestrzeni dal nieprzebyta
że trudno ją objąć wzrokiem

Ref:

A do tych lądów dalekich
Droga si
ę wije jak wstążka
ka
żdy pójść może tym szlakiem
drogowskaz jeden to ksi
ążka

Są góry i śniegi olbrzymie
na samym kra
ńcu świata
gdzie s
łońce świeci inaczej
i ludzie nie znaj
ą lata

Ref:

Są miasta dalekie, nieznane
Gdzie inne s
ą godziny
S
ą lądy, wyspy i kraje,
G
dzie ludzie nie znają zimy

Ref:

Ludek książkowy:

Witam wszystkich tu i teraz
Bardzo ciesz
ę się ogromnie
że przyszliście dzisiaj do mnie.
Jestem ludek spójrzcie sami
zaznajomi
ę Was z książkami
Aby Was nie nudzi
ć wcale
wezw
ę do pomocy dziś krasnale

Krasnale:

Wzywałeś nas Ludku książkowy

Ludek książkowy:

Tak. Widzicie ile mamy gości dlatego chcą, abyśmy zapoznali ich
to uczniowie klas drugich.
z bohaterami książkowymi.
Wiedz
ą, ze mieszkamy w książkach

Krasnal I:

Oczywiście, z przyjemnością przedstawię Wam

a może to wy sami rozpoznacie kto to jest? (wchodzi dziewczynka przebrana za Czerwonego Kapturka, w ręku trzyma koszyczek)

Czerwony Kapturek:

Jeszcze spory kawałek stąd. Trzeba przejść przez las i minąć młyn. W ostatnim domku na drzwiach wisi blaszana kołatka. To jest właśnie dom mojej babci.

Chórek: (śpiewa)

Uważaj, uważaj maleńka dziewczynko
uwa
żaj, bo wilk jest zły
On czyha na ciebie w tym zielonym lesie
i szczerzy swe ostre k
ły

Krasnal II:

Czy poznaliście kto to był?

Dzieci: Tak, to był Czerwony Kapturek

Krasnal III:

Bardzo dobrze, ale teraz następna zagadka. (Wchodzi dziewczynka przebrana za Kopciuszka i siada przy kominku, na kolanach trzyma miseczkę z makiem)

Kopciuszek:

Co ja teraz biedna zrobię. Moje siostry poszły na bal a ja sama zostałam w domu. Jaka szkoda, że nie mogę pójść z nimi.

Chórek:

Oj możesz, oj możesz
przepi
ękna sierotko
na bal
do zamku iść
Otrzymasz dzi
ś wszystko
gdy zjawi si
ę Wróżka
i ró
żdżką przemieni cię.

Krasnal I:

Czy rozpoznaliście z jakiej książki jest ta dziewczynka?

Dzieci:

Kopciuszek

Ludek książkowy:

Bardzo świetnie sobie radzicie.
My
ślę, że i tym razem odgadniecie kto to jest. (Wchodzi Koziołek Matołek, trzymając na kiju tobołek)

Koziołek Matołek:

Tak mnie bolą nogi a jeszcze tyle drogi przede mną. Nie wiem kiedy zajdę do tego Pacanowa? Usiądę i odpocznę. (Siada pod drzewem, obok siebie kładzie tobołek, jest bardzo zmęczony)

Chórek:

Koziołku, koziołku
nie zra
żaj się bardzo
cho
ć nie wiesz jak dalej iść.
Wytrwale pod
ążaj
sw
ą drogą do miasta.
Pacanów czeka ci
ę.

Dzieci:

Koziołek Matołek

Krasnal I:

Posłuchajcie jednej z przygód Koziołka Matołka.

(Czytanie fragmentu z książki K. Makuszyńskiego, M. Walentynowicza pt. "Czwarta księga przygód Koziołka Matołka", Kraków 1987r. s. 3-5 Po słowach "Więc przybywaj do nas prędko, sławny koźle sponad Wisły..." Koziołek Matołek wstaje i żegnając się z dziećmi wychodzi"

Ludek książkowy:

Po prostu wspaniale. Bardzo cieszę się że znacie tylu bohaterów książkowych, dlatego przyjmę Was do grona czytelników. Myślę, że jako nowi czytelnicy będziecie dbali o książki i spełnicie wszystkie jej polecenia i życzenia.

Książka:

Jestem księga , mądra księga
Pos
łuchajcie moich próśb!

Nie pisz i nie rysuj po mych kartkach,
bowiem wkrótce b
ędę prawie nic nie warta

Nie zaginaj rogów, u
żywaj zakładki,
na pó
łce mnie stawiaj, dbaj o me okładki

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
wiedz,
że wtedy nigdy do nich nie powrócisz

Gdy si
ę ze starości zacznę rozlatywać,
Spróbuj mnie naprawi
ć, posklejać, pozszywać

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brud
ź mnie rękami,
To ci b
ędę służyć całymi latami

Krasnal II:

Czy zapamiętaliście wszystkie prośby książki ? A może ktoś je powtórzy ? (Dzieci odpowiadają a krasnale wręczają cukiereczki)

Chórek: Piosenka pt. "Wypożyczaj książki stale" (melodia "Żeby w domu było miło")

Ref.

Żeby dużo wiedzieć w szkole
Tak, tak, tak
Wypo
życzaj książki stale
Tak, tak, tak
B
ędziesz wtedy w innym świecie
Tak, tak, tak
Wyobra
źnia cię przeniesie
Tak, tak, tak

Czytaj książki z biblioteki,
żne baśnie i bajeczki
Wtedy dowiesz si
ę na pewno
Gdzie biedronka ma kropeczki
Jak Mickiewicz mia
ł na imię
Czy S
łowacki pisał wiersze
Kto by
ł naszym pierwszym królem
Co Kopernik zrobi
ł jeszcze.

Ref.

Będziesz zbierał same szóstki
Mo
że piątki też czasami
Wszyscy b
ędą gratulować
Na spotkaniach z rodzicami
Mama b
ędzie tak szczęśliwa,
Że jej dziecko umie wszystko
B
ędzie ciągle się uśmiechać
Tak jak wtedy nad ko
łyską.

Ref.

Więc zastanów się czasami
Czy te
ż warto książki czytać
Czy rozrabia
ć, leniuchować
I jedynki pó
źniej witać
No a wtedy
łzy się cisną
Że się nie wie nic mądrego
Wi
ęc dlatego się zastanów
Nad tym dobrze mój kolego.

Wiersz pt. Książka - Edward Szymański

Witam cię kartek szelestem,
Tytu
łem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecie
ż jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie
i czyta
ł!

Kiedy jesz obiad - na zdrowie!
Gdy chcesz si
ę bawić - baw się!
Ja ci nie broni
ę!
Ale gdy chcesz mie
ć opowieść
O wszystkim, co najciekawsze -
Ja ci si
ę skłonię!
Kiedy ci smutno b
ędzie,
kiedy
ś samotny, chory;
bez przyjaciela -
ja z tob
ą pójdę wszędzie,
poprzez zimowe wieczory,
w kraje wesela.

Będziesz wraz ze mną oglądać
Ba
śnie i cuda, i dziwy
na ko
ńcu świata
po niebie, po morzach, i l
ądach
jako te ptaki szcz
ęśliwe
b
ędziemy latać.

Nigdy ci się nie znudzi!
W
ędrówki po każdej kartce
Nie s
ą tak straszne.
Przygody innych ludzi.
S
ą przecież nie mniej warte
Ni
ż twoje własne.

Ja cię bez trudu nauczę
tego, co przyda
ć się może
cho
ćby po latach paru.
Ja tobie s
łowem, jak kluczem,
w cudowny sposób otworz
ę
pa
łace czarów

Krasnal III:

A teraz moi mili nauczymy Was wierszyka.
Powtarzajcie :

Książka uczy, wychowuje,
rozwesela smutne dni.
Szanuj ksi
ążki a zobaczysz,
że w życiu pomogą ci (Dzieci powtarzają słowa wierszyka)

Ludek książkowy:

Bardzo pięknie odpowiadaliście na wszystkie pytania, dlatego nadszedł moment pasowania. Proszę więc wszystkich o powstanie złożycie bowiem przyrzeczenie.

Książka:

Podnieście w górę dwa palce i powtarzajcie słowa przysięgi.

Przyrzeczenie czytelnika

Ja, uczeń klasy ……. Szkoły Podstawowej Nr …….. w ………

Chórek:

Piosenka pt. "Dziś w bibliotece wielka zabawa" (na melodię Wsiąść do pociągu)

Dziś w bibliotece wielka zabawa,
bo dzieciak ksi
ążkę pierwszą dostawał.
Od tej skarbnicy ksi
ążek przeróżnych,
ba
śni, wierszyków i bajeczek różnych
Zna wszystkie pro
śby i polecenia
a rady ksi
ążek już dziś docenia
Wie,
że je musi oddać w terminie,
wie te
ż, co będzie gdy książka zginie.
Bo po wizycie tu w bibliotece,
uczeń si
ę czuje jak ryba w rzece.
Oczy si
ę śmieją dusza aż woła,
w g
łowie kołacze wciąż myśl wesoła.
Że co dzień może sam wypożyczać,
i pi
ękne książki bez przeszkód czytać!
A dziecko ksi
ążkę ściskając w dłoni
krzyczy : ju
ż mnie stąd nikt nie przegoni!

Dziękujemy za uwagę !

Literatura:

  1. Wiersz pt. "Książka" - Edward Szymański

  2. Biblioteka w Szkole nr 1/2000

  3. Biblioteka w Szkole nr 4/1998

  4. Wszystko dla Szkoły nr 7-8 2001

  5. K. Makuszyński- "Czwarta księga przygód Koziołka Matołka"

6


