Konspekt lekcji języka polskiego
Klasa V, szkoła podstawowa
TEMAT: POWTÓRZENIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI O CZĘŚCIACH MOWY.
CELE LEKCJI:
Uczeń:
rozróżnia poszczególne części mowy (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, przyimki i spójniki);
wie na jakie pytania odpowiadają i co nazywają (oznaczają);
potrafi wskazać te części mowy, które są odmienne (wie, przez co się odmieniają) i te, które są nieodmienne;
porządkuje i systematyzuje zdobyte wcześniej wiadomości o częściach mowy;
tworzy liczbę pojedynczą i mnogą rzeczowników, czasowników i przymiotników;
odróżnia formę osobową czasowników od nieosobowej;
określa osobę, liczbę, czas i rodzaj form osobowych;
zna zakończenia bezokoliczników;
zna i stosuje zasady pisowni nie z czasownikami;
wie, że w liczbie pojedynczej rzeczowniki mogą występować w rodzaju męskim, żeńskim lub nijakim, zaś w liczbie mnogiej w męskoosobowym i niemęskoosobowym;
zna nazwy oraz pytania przypadków, określa przypadki danych rzeczowników;
wie, że rzeczowniki własne (imiona, nazwiska, nazwy miejscowości, państw, rzek, gór) piszemy wielką literą, stosuje tę zasadę ortograficzną w praktyce;
wie, że przymiotniki są określeniami rzeczowników, zgadzają się z nimi pod względem liczby, przypadka i rodzaju;
stopniuje przymiotniki i przysłówki (tzw. odprzymiotnikowe);
wie, że przyimki informują o stosunkach przestrzennych i czasowych między przedmiotami;
potrafi podać przykłady przyimków;
wie, że spójniki wskazują na związki zależności między wyrazami lub zdaniami;
potrafi podać przykłady spójników;
METODY:
problemowa, heureza, podająca, ćwiczeń redakcyjnych
PRZEBIEG LEKCJI:
Wprowadzenie:
Uświadomienie uczniom celu: nauczyciel odczytuje zagadki dotyczące części mowy (rzeczownika, czasownika, przymiotnika, przysłówka, przyimka, spójnika):
1.Kto? co? - na przykład pies. Wyraz pies …………… jest.
2.Co się z nim dzieje? Co robi? - służy. To ……… Nie wiesz? Wstyd duży.
3.Jaki? który? - żółty, słodki, czyj? - państwowy, to ………………………
4.Jak? gdzie? Kiedy? To………………… Ładnie, blisko, dziś i wiele innych słówek.
5.Przy imieniu jest ……………., rządzi nim: do Stacha, w zimie.
6. …………………. spaja słowa, zdania: Wiem, że przyjdą Stach i Ania.
Uczniowie przypominają zdobyte wcześniej wiadomości o poszczególnych częściach mowy (na jakie pytania odpowiadają, przez co się odmieniają itd.).
Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji.
Rozwinięcie:
Każdy uczeń otrzymuje 4 kartoniki, na których wypisane są części mowy ( kartonik zielony - czasownik, czerwony - rzeczownik, żółty - przymiotnik, niebieski - przysłówek). Nauczyciel odczytuje po kolei wyrazy (np. zając, kaktus, złote, piszemy, żelazny itd.) a zadaniem uczniów jest odgadnięcie jaka to część mowy i podniesienie odpowiedniego kartonika (np. jeśli będzie to czasownik należy podnieść zielony kartonik).
Uczniowie otrzymują foldery, w których zebrane są wszystkie wiadomości o częściach mowy.
Uczniowie otrzymują KARTĘ PRACY: CZĘŚCI MOWY. Wspólnie z nauczycielem wykonują ćwiczenia.
Zakończenie:
Podsumowanie lekcji: o czym była dzisiaj mowa?
Zadanie pracy domowej: ćw.4, 7, 11 z KARTY PRACY: CZĘŚCI MOWY