Konspekt do lekcji informatyki

w klasie ósmej szkoły podstawowej

Prowadzący: Tomasz Szczygieł

Data : 5 stycznia 1999

Przedmiot : Elementy informatyki

Szkoła : SP nr 11 w Rzeszowie

Klasa : VIIIb

Temat : Edytor tekstu WORD.

Cele lekcji:

Środki dydaktyczne:

komputer, drukarka, system Windows program Word w wersji 6.0

Przebieg lekcji:

  1. Przywitanie się z uczniami, sprawdzenie obecności. Podanie tematu lekcji: „Edytor tekstu WORD”. Włączenie komputerów i uruchomienie programu Word..

  2. Przypomnienie podstawowych zasad edycji dokumentu za pomocą edytora tekstów.

  3. Nauczyciel opisuje wygląd okna programu Word.

  4. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wyświetlają wszystkie dostępne paski narzędziowe dostępne w edytorze i otwierają dokument przygotowany przez nauczyciela.

  5. Uczniowie wykorzystując otwarty dokument sprawdzają działanie niektórych poleceń dostępnych na paskach narzędziowych. W razie niejasności uczniowie szukają rozwiązania w pomocy dostępnej w programie. Natomiast gdy ta droga zawiedzie nauczyciel udziela im wskazówek.

  6. Uczniowie zamykają plik z przykładowym tekstem. Następnie otwierają nowy dokument i podpisują się w nagłówku strony (nauczyciel podaje kolejne czynności jakie uczniowie w tym celu mają wykonać). Później wpisują do niego poniższy wierszyk (niesformatowany):

TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ

Tańcowała igła z nitką,

Igła - pięknie, nitka - brzydko.

Igła cała jak z igiełki,

Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią:

„Ach jak cudnie tańczyć z panią!”

Igła biegnie drobnym ściegiem,

A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,

Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.

Nitka szepce: „Co za igła!”

Tak ze sobą tańcowały,

Aż uszyły fartuch cały!

  1. Uczniowie formatują wiersz według własnego uznania za pomocą dostępnych na paskach narzędziowych poleceń. Podobnie jak poprzednio szukają sami rozwiązania zaistniałego problemu w Microsoft Word - Pomoc, a dopiero w przypadku nie znalezienia jej tam udziela im jej nauczyciel.

  2. Wydrukowanie dokumentów utworzonych przez uczniów w trakcie lekcji.

  3. Ocenienie pracy uczniów na podstawie wykonanych dokumentów.

1