Scenariusz zajęć dla dzieci 4 i 5-letnich
DATA: 26.02.2009
BLOK TEMETYCZNY: ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
TEMATYKA ZAJĘĆ:
CEL GŁÓWNY:
rozwijanie wiedzy matematycznej oraz umiejętności plastycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECI:
rozpoznają różne zwierzęta egzotyczne
wiedzą jak wygląda koło, kwadrat, trójkąt
doskonalą umiejętności przeliczania elementów
potrafią z różnych figur geometrycznych stworzyć zwierzę egzotyczne
METODY: rozmowa, zabawowe, ćwiczeniowe
FORMY PRACY: zespołowa jednolite, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kartonowe figury geometryczne (duże i małe), kolorowe szarfy( żółta, zielona, czerwona), tamburyn, ilustracje różnych zwierząt egzotycznych: słoń, lew, żyrafa, struś, małpa, wąż.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przywitanie się z dziećmi
Przypomnienie wyglądu różnych zwierząt egzotycznych : lew, słoń, żyrafa, struś, małpa, wąż. Rozmowa na temat różnic między nimi, ich zachowania ( czy SA to zwierzęta stadne?, czy są agresywne- niebezpieczne?)
Zaprezentowanie różnych figur geometrycznych: kwadrat, trójkąt , koło. Nauczycielka zadaje pytania związane z tymi figurami:
- czy znacie te figury?
- gdzie w naszej sali można dostrzec kwadrat, koło, trójkąt?
- co się stanie gdy przetniemy je na pół? ( kwadrat po przekątnej)
Zabawa „ kolorowe domy”- dzieci podzielone zostają na trzy zespoły: żółte trójkąty-
lwy, czerwone koła- żyrafy, zielone kwadraty- strusie. Nauczycielka rozkłada szrfy w różnych miejscach sali na znak -tamburyn- dzieci szukają swoich domów, kilkakrotne powtórzenia ze zmianą miejsca szarf. Kolejnym etapem zabawy jest ułożenie z szarf przez dzieci odpowiednio kolorami koła, trójkąta i kwadratu. Nauczyciel daje znak i dzieci szukają swoich domów idąc do nich naśladując zwierzęta którymi są w zabawie.
Praca plastyczna przy stolikach. Dzieci dostają czyste kartki papiery i różnej wielkości, kształtu i koloru tekturowe figury. Dzieci z figur wyklejają różne zwierzęta egzotyczne, dorysowując na koniec flamastrami oczy, wąsy, nosy.