Konspekt lekcji chemii
Temat zajęć: Poznajemy szkło i sprzęt laboratoryjny.
Data: 08 września 2010 r.
Klasa: I a
Godzina: 8:15
Cele:
dydaktyczne:
Uczeń :
zna nazwy i wygląd podstawowego szkła laboratoryjnego.
zna nazwy i zastosowanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego
umie odmierzyć daną objętość cieczy przy pomocy: zlewki. cylindra miarowego i pipety
dostrzega dokładność pomiaru objętości za pomocą w/w szkła pomiarowego
Metody pracy:
obserwacja,
praktycznego działania.
pogadanka
słowna
Środki dydaktyczne:
Sprzęt laboratoryjny: zlewka, cylinder miarowy, kolby (stożkowa, kulista, kulista płaskodenna), pipeta, probówka, szczypce, łyżka do spalań.
Plan lekcji z bilansem czasu.
Część nawiązująca lekcji. ( 15 minut)
Sprawdzenie obecności i powtórzenie zagadnień
Część postępująca lekcji. ( 22 minuty)
Zademonstrowanie podstawowego szkła laboratoryjnego
Wyjaśnienie, do czego prezentowane szkło ma zastosowanie w laboratorium chemicznym.
Zademonstrowanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego.
Wyjaśnienie jego użyteczności w laboratorium chemicznym.
Rekapitulacja.( 6 minut)
Zadanie domowe.( 2 minuty)
Przebieg lekcji:
Część nawiązująca
Sprawy organizacyjne
powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji na podstawie notatek w zeszycie.
Część postępująca:
Zademonstrowanie podstawowego szkła laboratoryjnego
Wyjaśnienie, do czego prezentowane szkło ma zastosowanie w laboratorium chemicznym.
Zademonstrowanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego.
Wyjaśnienie jego użyteczności w laboratorium chemicznym
Wyjaśnienia pojęcia piktogramu oraz przedstawienie najważniejszych z nich
Praca w zeszycie ćwiczeń
Rekapitulacja:
Uczniowie sami nazywają podstawowy sprzęt laboratoryjny.
Zadanie domowe:
Znajdę w domu 3 produkty na których znajdują się piktogramy i opisze je.