Scenariusz zajęć dodatkowych z przyrody dla uczniów klas 5-tych

Jak rośliny nasienne przystosowały się do życia na lądzie?


CELE:

WIADOMOŚCI: uczeń-

 Podaje przykłady roślin nasiennych, które opanowały ląd

 Wymienia charakterystyczne cechy roślin nasiennych (ważność nasion roślin w życiu na lądzie)

UMIEJĘTNOŚCI: uczeń -

 Uzasadnia rolę nasion w celu przetrwania gatunku roślin nasiennych(suchorośl, gruboszowate)

 Charakteryzuje rolę nasion

POSTAWY: uczeń -

 Jest świadomy korzyści jaką czerpie człowiek z roślin nasiennych, które opanowały ląd (wpływ tychże roślin na życie i istnienie człowieka na Ziemi)

 Poszanowanie przyrody

 Aktywnie pracuje na lekcji.

METODY
Obserwacja, pogadanka

FORMY PRACY
Grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Pędy drzew i krzewów roślin nasiennych, rośliny zielne, okazy roślin doniczkowych, podręcznik,

TOK LEKCJI

FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe
2. Pogadanka na temat różnorodności w świecie roślin nasiennych (przypomnienie podziału na okrytonasienne i nagonasienne)
3. Co spowodowało że rośliny nasienne odebrały panowanie na Ziemi mchom, paprociom, widłakom.

FAZA REALIZACJI
1. Przypomnienie przez uczniów - jakie znacie rośliny nasienne
- jakie są różnice w budowie roślin wodnych i lądowych (przykłady)
2. Uczniowie dostają karty pracy i podział na grupy. Każda z grup otrzymuje zestaw gałązek z nasionami.

3. Uczniowie pracują wg. Instrukcji zawartej w karcie pracy

FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Sprawdzenie wykonanych zadań
2. Dyskusja podsumowująca na temat:
- uniezależnienie rozmnażania od wody
- rośliny nasienne stały się dominujące w większości środowisk opanowały nowe tereny za pomocą nasion


KARTA PRACY
1. Patrząc na rośliny na stolikach podkreśl te cechy, które są charakterystyczne dla roślin lądowych. Pomieszano cechy roślin lądowych i wodnych

sztywne łodygi
wiotkie łodygi
korzenie
kolce
silny system korzeniowy
kwiaty na wodzie
liście pływające
mięsiste liście
igły
chwytniki
liście zanurzone
brak korzeni
ciernie

2.Połącz w pary przystosowania z określonym organem rośliny(za pomocą strzałek)

chroni przed wiatrem i złamaniem

Sztywna łodyga

pobiera wodę i sole mineralne

nasiona

transportuje wodę oraz substancje pokarmowe

liść

chroni przed nadmierną utratą wody

korzeń

kierują się w stronę światła

kora

chroni przed urazami i szkodnikami

sieć rurek

ułatwia rozmnażanie bo jest wyposażone w skrzydełka

kolce