Konspekt zajęć dla młodzieży gimnazjalnej
Temat zajęć: sposoby odreagowywania negatywnych emocji i radzenie sobie z gniewem i agresją.
Cele:
zapoznanie z negatywnymi emocjami
ćwiczenie umiejętności wyrażania negatywnych emocji
wypracowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów bez agresji
zapoznanie ze sposobami radzenia sobie z konfliktami
Czas trwania: 1h
Materiały pomocnicze: kartki papieru, mazaki, długopisy scenariusze sytuacji, tablica.
Przebieg:
Wyrażanie emocji.
uczniowie dzielą się na grupy 3 osobowe.
zadaniem grup jest wypisanie jak największej liczby werbalnych i niewerbalnych sposobów wyrażania jakiegoś uczucia (każda grupa jedno uczucie).
wychowankowie zastanawiają się w grupach, jakie reakcje każdy z tych sposobów mógłby wywołać w potencjalnym rozmówcy.
grupy prezentują wyniki pracy.
rozmowa z wychowankami na temat: w jakich sytuacjach mają najwięcej problemów z kontrolowaniem ekspresji uczuć; wyrażają własne emocje; w jaki sposób można kontrolować wyrażanie emocji.
Wyrażanie uczuć negatywnych.
Wychowankowie pracują w grupach 3 osobowych, każda z grup ma za zadanie odegranie poszczególnych sytuacji według scenariusza ustalonego przez prowadzącego:
Ktoś rozdarł ci ubranie w autobusie
Kolega z klasy zniszczył zeszyt, który mu pożyczyłeś
Nauczyciel obraził cię przy całej klasie
Podczas odgrywania scenek pozostali uczestnicy analizują zachowanie bohaterów.
Następnie uczestnicy odgrywają te same scenki bez używania agresji.
Wychowankowie opowiadają o tym jak sami reagują w podobnych sytuacjach, jak powinno się reagować w sytuacjach konfliktowych bez użycia agresji.
Radzenie sobie z konfliktami.
Prowadzący podaje przykłady zachowań negatywnych i zadaje pytanie, jakie są właściwe sposoby reagowania na te sytuacje bez użycia agresji. Pomysły są zapisywane na tablicy.
Wychowankowie dobierają się w pary. Jedna osoba odgrywa przykładowe negatywne zachowanie, a druga stara się mu zapobiec używając sposobów zapisanych na tablicy.
Wychowankowie wspólnie omawiają skuteczność użytych metod.
Odreagowywanie.
Wychowankowie piszą listy złości, w których wyrzucają z siebie negatywne emocje wszystko to, co im przeszkadza, co ich denerwuje.
Prowadzący rozmawia na temat tego, co uczestnicy czuli podczas pisania listu i czy jest to dobry sposób na odreagowywanie.
Prowadzący rozdaje kartki, na których wychowankowie dokańczają zdania:
Kiedy jestem zły to………………………………………………………………
Złoszczę się, kiedy……………………………………………………………….
Podsumowanie zajęć.