Scenariusz zajęć

Grupa: 3-4 latki

Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.

Zapis w dzienniku: zabawy wg zainteresowań dzieci - wdrażanie do wspólnej zabawy. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wyścig”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Rozmowa na temat figur geometrycznych - zapoznanie z nazwami figur i ich kształtem. Szukanie w Sali przedmiotów o kształcie figur. Liczenie figur - utrwalenie przeliczania w zakresie 5. Odwzorowywanie wzoru figur - dziecko potrafi ułożyć podany wzór. Zabawa „Prosimy gościa” - utrwalanie nazw figur. Dokańczamy rytmy - wprowadzenie pojęcia rytm oraz ćwiczenia rytmów. Karta pracy „Pokoloruj odpowiednie figury” - utrwalenie kształtów figur. Rozdanie uśmiechniętych buziek w nagrodę za wspólną zabawę. Zabawa ruchowa z elementem śpiewu „Pingwinek”. Zabawy dowolne - wdrażanie do odkładania zabawek na półki.

Cel ogólny: kształtowanie pojęć matematycznych

Cele szczegółowe:

Dziecko:


Metody:

Formy:


Środki dydaktyczne: figury geometryczne z papieru, karty pracy, wyposażenie sali, medale za pracę, kredki, serwetka.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa „Wyścig” - dzieci stają w rozkroku, pochylają się lekko i uderzają rytmicznie dłońmi o uda co przedstawia galop koni. Następnie na hasło „mostek” dzieci delikatnie stukają rączkami o klatkę piersiową. Na hasło „przeszkoda” dzieci wykonują podskok. Na hasło „błotko” dzieci delikatnie nabierają powietrze w policzki i uderzają w nie tak by wyleciało na zewnątrz. Na hasło „panie krzyczą” dzieci wypowiadają „aaaaaa!” natomiast na hasło „panowie krzyczą” dzieci wypowiadają „uuuuu!”. Na koniec dzieci przyspieszają uderzenia o uda zbliżając się do mety.

  2. Mycie rąk

  3. Śniadanie - przypomnienie zasad poprawnego zachowania przy stole

  4. Zabawy dowolne:

  1. Zajęcia dydaktyczne:

Nauczyciel pokazuje dzieciom trójkąt, koło i kwadrat - Co to za figura? Ile boków ma ta figura? Dzieci liczą poszczególne boki.

Następnie ustawia te figury w różnej pozycji i tłumaczy, że zmiana ta nie zmienia nazwy figury.

1