SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W GR. 5-LATKÓW
DATA: 8.06.2010
OPRACOWAŁA: Iwona Paniczko
GRUPA: 5- latki
TEMAT ZAJĘCIA: „Kto pierwszy do mety”- konstruujemy pierwszą grę- ścigankę”
CELE OGÓLNE:
zapoznanie dzieci z etapami układania gier oraz zasadami uczestnictwa w nich
kształtowanie odporności emocjonalnej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
policzyć oczka na kostce
odliczyć tyle płytek, ile wskazuje kostka
dodawać w zakresie 12
przestrzegać reguł obowiązujących w grze i znieść ewentualną porażkę
spokojnie czekać na swoją kolej
skonstruować prostą grę
FORMA PRACY: zajęcia z całą grupą
METODY PRACY: gra dydaktyczna, elementy metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
POMOCE: dwie duże kostki do gry, arkusz papieru, 2 duże pinezki z kolorowymi kartonami, grube markery, sylwety misiów, klocki do odmierzania chodnika, pionki, małe kostki,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Rozmowa z dziećmi o tym, czy lubią grać w różne gry i dlaczego. Oglądanie gier znajdujących się w przedszkolu. Zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami.
„Kto pierwszy do mety”- konstruowanie gry planszowej. Nauczycielka mocuje na tablicy arkusz papieru. Wyjaśnia dzieciom, jak się konstruuje grę: rysuje trasę, po której misie będą się ścigać, jedno z dzieci odmierza klockiem płytki, a pozostałe głośno liczą. Zaznacza na trasie start i metę oraz strzałkę, która będzie wskazywać kierunek ścigania się. Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły, które znów wybierają swoich przedstawicieli. Dzieci po kolei rzucają kostką, liczą kropki, a przedstawiciele przesuwają pionki-pinezki z kartonem o odpowiednią ilość pól do przodu. Po skończonej grze następuje rewanż. Aby szybciej się ścigać dzieci rzucają dwiema kostkami jednocześnie i dodają oczka do siebie.
Gry w parach- każda para rysuje sobie planszę na arkuszach papieru. Nauczycielka przypomina reguły gry (podchodzi do każdej pary, podpowiada, pomaga, wyjaśnia).
Rozmowa z dziećmi po skończonej grze, dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami. Zachęcanie dzieci do skonstruowania gry- ściganki w domu i zaangażowania rodziców do wspólnej zabawy.