Zapasy na zimę(2), Scenariusze


Zapasy na zimę - zabawy z Panią Jesienią.

Grupa wiekowa - 3, 4 latki - "Bratki"

Temat zajęcia: Zapasy na zimę - zabawy z Panią Jesienią.

Cele:

  • Ćwiczenia emisyjne - zabawa w echo - powtarzanie dźwięków złożonych z dwóch głosek techniką ślizgania się z głoski na głoskę.

  • Odczytywanie z liter par samogłosek techniką ślizgania się wg wzoru podanego w zabawie w echo.

  • Poprawne rozpoznawanie liter: O o, O o, E e, E,e (cztery warianty).

  • Ćwiczenia w porównywaniu, identyfikacji i rozpoznawaniu liter.

  • Ćwiczenia w wyodrębnianiu pierwszej głoski w wyrazie.

  • Rozbudzenie motywacji do poznawania świata dźwięków i liter.

  • Uświadomienie dzieciom potrzeby przygotowywania zapasów na zimę.

Środki dydaktyczne:

  • sylwety: krasnala Hałabały, zajączka,

  • kartoniki z zapisanymi literami,

  • sylwety owoców i warzyw dla każdego dziecka z literami "o" lub "e",

  • sylwety słoików z literami "o" lub "e",

  • obrazki z połówkami owoców i warzyw,

  • sylwety dwóch garnków,

  • kontur warzywa dla każdego dziecka,

  • farby,

  • stemple z ziemniaka,

  • magnetofon.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie dzieci.

  2. Śpiew piosenki "Jabłko".

  3. Zabawa w echo.
    Dzieci uważnie słuchają i powtarzają usłyszane dźwięki: /eo/, /oe/
    Rozpoznawanie dźwięków za pomocą liter
    Dzieci otrzymują połówki warzyw lub owoców przedstawionych na ilustracjach. Zadaniem dzieci jest odszukanie dziecka z drugą połowę warzywa lub owocu.

  4. Teatrzyk
    "Co z sadu, a co z ogrodu" - inscenizacja.
    Dlaczego robimy zapasy na zimę - rozmowa z dziećmi na podstawie inscenizacji.
    "Czy wiesz, co to jest" - zabawa dydaktyczno - ruchowa
    Dzieci swobodnie spacerują po sali. Nauczycielka mówi krótkie zdania np. Marchewka to warzywo, jabłko to owoc... Gdy wypowie zdanie nieprawidłowe, fałszywe np. Gruszka to warzywo. Dzieci zatrzymują się, przysiadają i głośno poprawiają mówiąc prawidłowo: Gruszka to owoc.

  5. Warzywa i owoce.
    Chciałabym z tych warzyw i owoców przyrządzić zapasy na zimę. Powiem wam, co mi jest potrzebne. Kto odgadnie nazwę, którą wypowiem, oszuka obrazek i zachowa go na razie dla siebie. Nauczycielka podaje nazwy warzyw i owoców do syntezy sylabowej stosując utrudnienie (klaśnięcia).
    Przyporządkowywanie warzyw i owoców do odpowiednich garnków.
    Po "zagotowaniu" dzieci otrzymują słoiki i odkładają na półkę. Słoiki z literą o - na półkę oznaczoną literą O. Słoiki z literą e na półkę - E.

  6. Zabawa ruchowa:
    "Orzeszki" ("Zabawy z grupą" nr 2 - KLANZA).

  7. Praca plastyczna.
    Dzieci otrzymują kartki z komturem warzywa, ich zadaniem jest wypełnienie środka poprzez stemplowanie (dzieci zanurzają kawałki ziemniaka w farbie plakatowej).

  8. Podziękowanie za pracę, wystawa prac.

Powrót do strony ze spisem prac

Powót do strony głównej


