Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Doskonalenie podstawowych elementów techniki w piłce nożnej
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi żonglować piłką. Uczeń potrafi dokładnie podać piłkę wewnętrzną częścią stopy. Uczeń potrafi przyjąć piłkę wewnętrzną częścią stopy.
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje zwinność i wytrzymałość.
- Wiadomości : Uczeń zna przepisy gry w piłkę nożną.
- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do aktywności na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Uczeń podporządkowuje się regułom gry, współdziała w zespole.
Data: 26.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki, pachołki, koszulki kolorowe.
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2d dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
|
TREŚCI LEKCJI |
Realizacja celów |
ORGANIZACYJNO -METODYCZNE |
1. Część wstępna (10'-15') 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3.Rozgrzewka
a)bieżna
b)kształtująca
c)specjalistyczna
|
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonych elementów technicznych w grze.
,,Zabawa ożywiająca'' „Berek w parach z piłką" 1 piłka na parę. Uczniowie rozbiegają się po całej sali - jedna osoba z pary prowadzi piłkę dowolnym sposobem. Zadaniem berka jest złapanie którejś z par - berek również posiada piłkę.
Bieg w dwóch rzędach - naprzemianstronne krążenia rr - obustronne krążenia rr - krok odstawno - dostawny - krok skrzyżny - skip a - skip c - zakosy przodem - zakosy tyłem - odwodzenie nóg - Przywodzenie nóg
Ćwiczenia w miejscu: Uczniowie ustawieni w kole: - skręty głowy w P i L stronę - skłony głowy w przód i w tył - krążenia bioder - skrętoskłony - przysiady - leżenie przewrotne
- Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach na przeciwko siebie. Na sygnał pierwsi ćwiczący z rzędów posiadający piłkę uderzają ją dowolną częścią stopy do partnera na przeciw i biegną na koniec przeciwnego rzędu.
- Jw. Na sygnał pierwsi uderzają piłkę do partnera na przeciw po czym zagrywają z Nim "klepke" i biegną na koniec przeciwnego rzędu.
|
PiM 1
|
Ustawienie uczniów w dwuszeregu.
Swobodny bieg po całej sali. Berek zmienia się po złapaniu.
|
2.Część Główna (20'-25') 4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
|
Wyścig rzędów- "Połóż się, podnieś się" - Uczniowie leżą jeden obok drugiego przodem. Na sygnał pierwszy wstaje i na jego komendę "podnieś się" wszyscy wykonują podpór przodem a on uderza piłkę tak by przetoczyła się pod nimi po czym mówi "połóż się" i wszyscy kładą się z powrotem. Na końcu ostatni zabiera piłkę i prowadzi ją nogą na początek gdzie wykonuje to samo.
- Uczniowie podzieleni na 2 drużyny. Pierwsi gracze z piłkami. Na sygnał nauczyciela prowadzą piłkę tyłem do półmetka, następnie po minięciu półmetka prowadza piłkę przodem.
1. W wyznaczonym polu uczniowie prowadzą piłkę dowolnym sposobem. Zadaniem każdego z Nich jest wybicie piłki kolegi.
2. Jw. na sygnał nauczyciela uczniowie wykonują siad na piłce pozostawiają swoją piłkę i przebiegają do innej.
3. Uczniowie podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa wewnątrz koła z piłkami, druga na zewnątrz twarzą do środkowych. Zewnętrzni biegają po kole a środkowi narzucają im piłkę na uderzenia piłki wew. częścią stopy, prostym podb. z powietrza, oraz głową.
4. "Gra na utrzymanie piłki." Ćwiczący w zespołach starają wymienić jak największą liczbę podań, tak by przeciwnik nie odebrał im piłki.
5. "Gra szkolna" Ćwiczący w zespołach grają w piłkę nożną.
|
SM1; PiM1,2
SM1; PiM1,2
SM1; W1; PiM1,2
SM1; W1; PiM1,2
U2,3; SM1; W1; PiM1,2
U2,3; SM1; W1; PiM1,2
U1,2,3; SM1; W1; PiM1,2 |
|
3.Częśc końcowa (3'-5') 5.Uspokojenie organizmu
6.Czynności organizacyjno-porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7.Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
Zabawa uspokajająca: Uczniowie trzymają się za ręce i wykonują żonglerkę w kole tak, aby piłka nie spadła na parkiet.
1.Zebranie przyborów i sprzętu. 2.Zbiorka 3.Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4.Wdrażenie uczniów do aktywności poza zajęciami |
U1, PiM1
PiM1
|
|