7666


WYŻSZA SZKOŁA

HUMANISTYCZNO- PRZYRODNICZA

W SANDOMIERZU

KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

PAWLIK PAULINA

III ROK PEDAGOGIKA SPECJALNA

OLIGOFRENOPEDAGOGIKA

Konspekt zajęć przeznaczony dla pierwszego etapu nauczania dla dziecka z kl. I z obniżoną sprawnością motoryki oraz zaburzoną analizą i syntezą wzrokową

Cele dydaktyczne:

- Wyrabianie sprawności manualnej oraz doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.

- Zmniejszanie napięcia mięśniowego rąk, wyrabianie płynności ruchów.

- utrwalanie obrazów graficznych do siebie podobnych.

-ćwiczenia orientacji w przestrzeni.

-ćwiczenie pamięci wzrokowej.

Metoda: indywidualna

Forma: zabawa ruchowa, ćwiczenia manualne

Pomoce dydaktyczne: pędzel, farba, pędzel, wzory po śladzie , figury geometryczne, kartka z bloku technicznego, mozaika geometryczna, , nożyczki, pisaki, woreczek, kosz, piłeczka.

l.p

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1.

Zabawa ruchowa

Usprawnianie orientacji w schemacie

własnego ciała

Prowadzący proponuje zabawę przy piosence „ Gimnastyka „ .

Na słowa piosenki wspólnie z prowadzącym pokazuje wszystkie wymienione w niej części ciała oraz ruchy (podnoszenie rąk, skoki)

Załącznik 1.

( piosenka)

2.

Zabawa zręcznościowa

Zmniejszenie napięcia mięśniowego rąk, wyrabianie płynności ruchów

Rzucanie woreczka raz prawą ręką, raz lewą ręką

Rzucanie piłeczki do celu

Worek, piłeczka

3.

Ćwiczenie sprawności manualnej

Usprawnianie analizę i syntezę wzrokową, koncentracja uwagi, orientacje kierunkową

Malowanie powierzchni całej kartki ruchami ruchami poziomymi od lewej do prawej, dowolnie wybranym przez dziecko kolorem

Kartki, farby, gruby pędzel

4.

Ćwiczenia graficzne

Usprawnianie ruchów ręki

Dziecko rysuje wzory po śladzie

Oraz szlaczki obrazkowe.

Załącznik 2. ( rysunki wzorów po śladzie i szlaczków)

5.

Układanka

Usprawnienie percepcji wzrokowej, utrwalenie obrazów graficznie do siebie podobnych

Z podanych figur geometrycznych dziecko układa kompozycje ( mozaikę geometryczną)

Załącznik 3.

(różne kolory figur geometrycznych)

6.

Ćwiczenia percepcji wzrokowej

Usprawnianie percepcji wzrokowej

Układanie prostych układów przestrzennych według podanego wzoru przez prowadzącego

Załącznik 4. ( figury geometryczne)

Załącznik 1.

A GIMNASTYKA DOBRA SPRAWA

DLA NAS WSZYTKICH TO ZABAWA

W GÓRĘ RĘCE

I W PRZÓD

I W TYŁ

CHOP DO PRZODU

DALEJ HOP

GŁOWA, RAMIONA,

KOLANA, PIĘTY } x3

GŁOWA , RAMIONA

KOLANA, PIĘTY

OCZY, USZY, USTA, NOS


