8514


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 03.12.2008 - środa

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Uroki zimowej pory.

Temat dziennego ośrodka pracy: Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Rozwiązane zagadek tematycznych jako wprowadzenie do tematu dnia.

  3. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania i wklejenie go do zeszytu.

Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę.

  1. Rozmowa z dziećmi:

Opowiadanie pt: "Kto zasypia zimą?"-
     Wydarzyło się to w lesie. Po długiej jkesieni nastała zima. Drzewa szumiały zimowym wiaterkiem, a w środku lasu, na polance spotkały sie leśne zwierzęta.
Pierwsza odezwała się wiewiórka: - Dawno sie nie widzieliśmy przyjaciele!
- Tak! - odpowiedział zając - wszyscy mieliśmy dużo pracy, zbieraliśmy zapasy na zimę.
- A ja - odezwał się jeż - szykowałem sobie ciepłe legowisko do spania.
- Ja za to miałam ogromny kłopot - zakwiliła sikorka - długo szukałam domku do schronienia. Okazało się jednak, że ludzie nie zapomnieli o nas, ptakach i znalazłam budkę dla siebie. Teraz już nie boję się mrozów.
     Zwierzątka porozmawiały jeszcze trochę, ale ponieważ dokuczał im chłód, ustaliły, że spotkają się niedługo na polance. Tylko jedno zwierzę powiedziało ze smutkiem, że nie przyjdzie na spotkanie, bo idzie spać i będzie spało całą zimę.

Jak myślicie, które to zwierzę? .......... (jeż).

  1. Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat opowiadania:

Jakie zwierzatka przyszły na polankę?

Co jedzą zwierzęta leśne? ( wiewiórka, jeż, sikorka, zając).

  1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat opowiadania.

  2. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

  3. Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem- nazw zwierząt i ptaków.