Scenariusz uroczystości Dnia Pluszowego Misia
W Przedszkolu Niepublicznym Chatka Puchatka
Termin uroczystości:
25.11.2011
Przygotowała:
Treści programowe:
Czynne uczestniczenie w życiu rodziny i przedszkola poprzez współorganizowanie i uczestniczenie w uroczystościach przedszkolnych
Cele operacyjne:
Dziecko recytuje wiersze
Dziecko śpiewa piosenki, inscenizuje je ruchem
Dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami
Dziecko chętnie uczestniczy w wystąpieniach
Dziecko pokonuje lęk przed wystąpieniami publicznymi
Dziecko wykonuje określone zadania przydzielone przez nauczyciela.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie
Nauczyciel: Witajcie dzieci! Zapraszam was do wspaniałej przygody. Czy jesteście gotowe ruszyć ze mną w świat? .. To dobrze. Zapraszam do krainy baśni - „W poszukiwaniu skarbu”. Aby wejść do zaczarowanego lasu musimy zaśpiewać piosenkę.
2. Piosenka: „ Jadą, jadą misie...”
Jadą, jadą misie, tra la,la,la
Śmieją im się pysie, cha,cha,cha
Pojechały do lasu, narobiły hałasu
Pojechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą, jadą misie, tra la,la,la
Śmieją im się pysie, cha,cha,cha
A misiowa jak może, prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Miś Puchatek : Co to? Kto to? Co to za hałasy?
Nauczyciel: Witaj Puchatku! Wyruszamy z dziećmi na poszukiwanie skarbu idziesz z nami?
Miś Puchatek : Oczywiście - wyruszamy razem! Ale gdzie jest ten skarb? Czy tylko ja z wami pójdę? Czy są tu jeszcze inne misie?
Nauczyciel: Oczywiście Puchatku, są z nami inne misie chcesz je poznać?
Wstają misie i się przedstawiają.
Miś 1: Ja- pluszowy gruby miś
Bardzo grzeczny byłem dziś
Zjadłem wszystko na śniadanie
I czyściutkie mam ubranie.
Miś 2: Ja- też jestem misiek zuch
Mleko piłem dziś za dwóch
I to wam powiedzieć mogę:
Nie wylałem na podłogę.
Miś 3: Byłem dzisiaj na spacerze
Niech każdy mi uwierzy
Nie stłukłem kolana wcale,
Chociaż mnie goniły lale.
Miś 4: Nieważne kolano, lale!
Ja dziś nie płakałem wcale,
Choć byłem w pokoju sam
To wesołą minę mam.
Miś 5: Oj, nie chwalcie się już więcej
Ja dziś sam umyłem ręce
I choć woda mokra była
Ubrania mi nie zmoczyła.
Miś 6: Miś pomocnik- okaz rzadki
Podlewam dzisiaj kwiatki
I tak mamie pomagałem
Że je dla niej pozrywałem.
Wszystkie dzieci mówią:
Nie chwalcie się drogie misie,
Że jesteście takie zuchy,
Bo tak samo jak wy dzielne
W tym przedszkolu są Maluchy.
Nauczyciel: A czy maluchy chcą z nami wyruszyć na poszukiwanie skarbu? Jeśli tak to muszą wykonać pierwsze zadanie jakie nas czeka podczas tej podróży. Zadaniem tym będzie piosenka. Czy znacie jakąś piosenkę o misiu?
Maluchy śpiewają piosenkę „Miś w przedszkolu”.
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach. x 2
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś.
Wszyscy bardzo Cię lubimy:
Popatrz misiu, jak tańczymy!
Wszyscy bardzo Cię lubimy:
Popatrz misiu, jak tańczymy! x 2
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś.
Chętnie dzieciom łapkę poda
nie chce podać a to szkoda. x 2
Nauczyciel: Brawo myślę, że możemy wyruszać w dalszą podróż.
O zauważyłam jeszcze jednego misia.
Po: Witajcie mojej krainie. To kraina kung fu. Aby przez nią przejść i zbliżyć się do skarbu musicie wykonać razem ze mną kilka ćwiczeń.
Misie: Spróbujemy ale dzieci nam pomogą.
Po: Gratuluję zadanie wykonane. Wyruszam dalej z wami. Zgadzacie się?
Nauczyciel: Powiedzcie mi dzieci czy wy wiecie co misie lubią najbardziej?
A czy wy też lubicie miód? A kto robi miód?
Widzę tu kilka pszczół na sali. Zapraszają nas do tańca.
(Wszyscy tańczą w rytm muzyki „Lot trzmiela”)
To zapraszam do siebie kilku średniaków aby wykonali kolejne zdanie.
Waszym zadaniem będzie nakarmić głodne misie.
Nauczycielka zawiązuje starszakom oczy. Dzieci próbują nakarmić misie ciasteczkami z miodem.
Nauczyciel: Dziękuje kochani misie są już najedzone i mają więcej siły na dalszą podróż. Jesteśmy już coraz bliżej skarbu.
Ostatnie zadanie będzie, najtrudniejsze. wiec pomóc nam muszą dzieci. Wydaje mi się, że starszaki dadzą sobie z nim radę.
(Starszaki układają rozrzucone misie od najmniejszego do największego.)
Dziękuje kochani. Widzę już skrzynie ze skarbem. Czy jesteście ciekawi co jest w środku. Zobaczmy cóż tam jest w środku.
(W skrzyni znajdują się dyplomy dla dzieci oraz kolorowanki dla każdej grupy.)
DZIĘKUJĘ wam kochane dzieci za pomoc w odnalezieniu skarbu.
3. „Które urodziny obchodzi miś pluszowy?”- poznanie „Historii pluszowego misia.”
Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu.
w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie.
Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę . Okazało się , że w gawrze pozostał jej mały synek - niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia.
Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta
o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia - Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.