Scenariusz z hospitowanych zajęć
Data: 10.03.2006
Temat kompleksowy: „Robimy zakupy”
Temat dnia: „Zabawy z wagą”
Grupa: 5 - latki
Cele:
stosuje słowa: lżejszy od, cięższy od, taki sam
potrafi utworzyć nowe słowo z innych słów
Metody:
czynna -samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
słowna- opowiadanie
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
wiersz H. Bechlerowej „Miś na huśtawce”
sylwety przedstawiające: huśtawkę , bohaterów wiersza,
waga szalkowa
torebki z różnymi materiałami
klocki
kasztany
obrazek wagi
napis waga
Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.4, s.9
Przebieg zajęć
Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Miś na huśtawce”
N. czyta dzieciom wiersz
Rozmowa na temat wiersza
N. zadaje pytania:
Na czym chciał się bawić miś? (na huśtawce)
Kto usiadł z drugiej strony deski? (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek)
Kiedy mogli się huśtać? Dlaczego? (jak przyszedł prosiaczek, bo on dużo ważył)
Od kogo cięższy był miś? (motylka, myszy, sroczki, jeżyka, wiewiórki)
Sylweta huśtawki (układanie)
N. przypina na sylwecie huśtawki po jednej stronie misia, a po drugiej zwierzęta według kolejności siadania na huśtawce (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek) - huśtawka w stanie równowagi.
Określenie kto jest lżejszy od misia, kto jest cięższy, a kto waży tyle samo. Kolorowanie misia - karta pracy nr 31
Zabawy z wagą
Czytanie całościowe wyrazu waga
Dotykanie przygotowanych w torebkach (nieprzezroczystych) kasztanów, kaszy, materiałów, suchych liści, klocków itp. przez każde dziecko, nazywanie ukrytych w nich roślin, przedmiotów
Porównywanie w rękach, które torebki (z jakim materiałem) są lżejsze, które cięższe
Oglądanie wagi szalkowej. Pokaz porównywania masy dwóch przedmiotów w wykonaniu N., np. klocek (duży) i kłębek waty
Porównywanie masy wybranych przedmiotów (o zróżnicowanej masie) przez dzieci. Określanie, który jest lżejszy, który cięższy. Potem porównywanie przedmiotów o mniej więcej takich samych masach
6. Zabawa ruchowo - naśladowcza Idziemy na zakupy- wracamy z zakupów
Dzieci naśladują pójście do sklepu z lekką - pustą siatką, a potem powrót z ciężką, pełną zakupów siatką
7. Zabawa ze słowem waga
a) składanie w całość pociętego wyrazu waga
b) zabawa Co to za słowo?
N. mówi Dz., ze będą tworzyć nowe słowa z fragmentów słów (przedrostki i przyrostki) i ze słowa waga. N. będzie mówił fragmenty słów, z gdy pokaże obrazek, wagi, Dz. głośno pokażą obrazek waga.
N. mówi od i pokazuje obrazek wagi, a Dz. mówią waga. Potem mówią jakie słowo powstało. Wyjaśniają, co to znaczy odwaga i nazywają człowieka, który ma dużo odwagi.
N. mówi u i analogicznie, po pokazaniu obrazka, Dz. mówią
waga. Potem mówią jakie słowo powstało i wyjaśniają co ono
oznacza.
N. mówi nad, a Dz. mówią waga i jakie słowo powstało. Wyjaśniają co to znaczy nadwaga, i o jakich ludziach mówimy, że mają nadwagę.
Teraz najpierw N. pokazuje obrazek wagi i Dz. mówią waga, a potem mówi ry. Dz. mówią jakie słowo powstało i określają co ono oznacza. Próbują nazwać ucznia, który wagaruje.
1