SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE 5 - LATKÓW
Temat: |
,,Wiosna maluje kwiaty ” - doskonalenie umiejętności wypowiadania się i przeliczania w zakresie sześciu, utrwalenie ćwiczeń z zakresu gimnastyki mózgu. |
Cele operacyjne: (dziecko potrafi) |
|
|
|
|
Metody: |
|
|
|
|
Formy pracy: |
|
|
|
|
Środki dydaktyczne: |
zagadka, treść wiersza, ilustracje, liczmany, magnetofon, kaseta z piosenką i akompaniamentem, płyty CD z piosenkami i nagraniami muzycznymi, kolorowe apaszki, puzzle, napisy do globalnego czytania (wiosna, krokus, sasanka, zawilec, żonkil), obrazki - atrybuty wiosny, emblematy kwiatów dla dzieci, koła ,,hulaj-hop”. |
Przebieg zajęcia :
Zabawa integracyjna w kole przy piosence ,,Chodźmy wszyscy tu do koła” (wg Pedagogiki Zabawy).
,,Kapturek myśliciela ” - wykonanie ćwiczenia gimnastyki mózgu (metoda Kinezjologii Edukacyjnej).
W tym ćwiczeniu skupiamy nasza uwagę na uszach. Dziecko za pomocą kciuka i palca wskazującego, odchyla delikatnie do tyłu małżowinę uszną powodując jej rozwinięcie. Następnie masuje począwszy od góry po łuku ucha, przesuwa palce, kończąc na płatku ucha.
Wypowiedzi dzieci nt. symptomów wiosny:
rozwiązanie zagadki,
dzielenie słowa wiosna na sylaby,
wybrzmiewanie pierwszej głoski w nagłosie,
odszukanie napisu w i o s n a,
przeliczanie liter w napisie wiosna,
wyszukanie litery w na ścianie liter,
wypowiadanie imion dzieci, które rozpoczynają się na literę W,
wypowiedzi dzieci nt. zwiastunów wiosny,
,,Pąk i kwiat ” - wykonanie ćwiczenia gimnastyki mózgu (metoda Kinezjologii Edukacyjnej).
Wyobraź sobie, że jesteś pięknym kwiatem w rajskim ogrodzie. Inne kwiaty już się rozwinęły, a ty jeszcze nie. Chcesz by twój pąk rozwinął się w piękny, pachnący, kolorowy kwiat. Aby się rozwinął musi być ogrzany. Pozwól by czyjeś przyjazne dłonie otuliły cię. Gdy przyjdzie właściwy moment, otworzysz wszystkie płatki i będziesz ozdobą rajskiego ogrodu.
Wysłuchanie fragmentu wiersza Marii Konopnickiej ,,Nasze kwiaty”, wypowiedzi dzieci nt. treści.
,,Kwiat” wykonanie ćwiczenia gimnastyki mózgu (metoda Kinezjologii
Edukacyjnej)
Wyobraź sobie, że jesteś kwiatem, który rośnie w górę, ale kiedy jest zbyt gorąco i brakuje wody, zaczyna więdnąć i chyli się ku ziemi. Nadchodzi noc - nabiera sił, a o poranku ponownie rozkwita. Rośnie ku słońcu.
Rozwiązanie problemu - praca przy tablicy - segregowanie, przeliczanie i porównywanie ilości kwiatów.
Zabawa ruchowa przy melodii piosenki ,,Wkrótce wiosna” z apaszkami (metoda Kinezjologii Edukacyjnej).
W czasie melodii zwrotki wykonujemy ruchy naprzemienne, natomiast podczas melodii refrenu piosenki, podajemy sobie wzajemnie apaszki raz prawą ręką,, raz lewą ręką.
Praca w zespołach :
Atrybuty wiosny - wyszukiwanie ilustracji z pośród rozsypanki obrazkowej, takich które kojarzą się dzieciom z wiosną;
składanie puzzli nt ,,Wiosenne kwiaty” (4 - 6 elementów - odszukanie napisu nazwy ułożonego obrazka kwiata - czytanie globalne ).
Zabawa taneczna przy piosence ,,Wiosna w błękitnej piosence” - improwizacja ruchowa z wykorzystaniem apaszek (I i II zwrotka - wg metody R. Labana, refren - ,,Leniwa ósemka” wg metody Kinezjologii Edukacyjnej ).
Dowolny taniec przy melodii zwrotki, natomiast przy melodii refrenu piosenki zakreślanie kształtu ósemki, tak żeby punkt przecięcia linii oddzielał od siebie prawy i lewy obszar pola widzenia.
Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za udział, picie wody mineralnej niegazowanej.