KONSPEKT LEKCJI NR 57 i 58.

TEMAT: Poślizg na grzbiecie

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: poślizg na grzbiecie , doskonalenie leżenia na grzbiecie bez

deski

2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła NN

3.WIADOMOŚCI: technika poślizgu

4.AKCENT WYCH.: dyscyplina na lekcjach wychowania fizycznego

KLASA: I b, CH i I a, CH

MIEJSCE: basen pływacki

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: deski pływackie, piłka gumowa

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

Wyprowadzenie UU z szatni i zbiórka

Sprawdzenie strojów, obecności i gotowości do zajęć

Omówienie dyscypliny na lekcjach W-F. W.

Szereg przed N. N czyta listę

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

Podanie tematu lekcji

N omawia technikę i pokazuje wszystkim UU W.

Pogadanka na temat : co rozwija pływanie?

Ustawienie j.w.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

Rozsypka przed N

Rozgrzewka na lądzie

UU na podstawie lekcji sprzed tygodnia sami proponują ćwiczenia, które N zatwierdza, a UU ćwiczą - na koniec N w razie potrzeby dodaje swoje ćwiczenia

Siedząc na ławeczce tyłem UU powtarzają pracę NN do poślizgu na piersiach

UU zabierają deski małe i duże i kładą w miejscu gdzie będą pływać, a następnie wchodzą do wody po drabinkach w płytkim miejscu

UU pływają na szerokość basenu

UU z piłkami gumowymi - próbują położyć piłkę na dnie basenu

Poślizg na piersiach z deską w RR w górze

J.w. bez deski

Wydechy do wody przez przysiad do wody

Jak w 5 + praca NN w poślizgu na piersiach

Wydechy do wody przez przysiad do wody

N pomaga UU przez nakierowanie UU na co ma oddziaływać dane ćwiczenie

N koryguje technikę

BHP

`2

2 szer.

4 szer. U STAJĄ DO WDECHU

x 10

4 szer.

x 10

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

1. Zabawa „ławica śledzi” - UU w rozsypce biegają w wodzie - na sygnał N kładą się na twarz

Z deską pod głową - leżenie na grzbiecie

„Transport drewna” - U kładzie się na wodzie na plecach przy pomocy drugiego U, który podtrzymuje go pod głową - po przyjęciu pozycji holuje leżącego tyłem w wyznaczone miejsce.

Poślizg na grzbiecie z deską w RR na wysokości bioder

J.w. deska w górze

J.w. próbujemy bez deski

„Wystrzelenie torpedy” - jeden z ćwiczących kładzie się na wodzie na grzbiecie. Współcwiczący chwyta za stopy leżącego i popycha go do przodu - zmieniamy ułożenie RR

Zabawa „ślizgacze” - na sygnał odbicie od dna basenu obunóż i UU szybują na powierzchni wody

Poślizg na grzbiecie z odbicia od dna basenu :

  • RR wzdłuż T

  • RR w górze

Zwracamy uwagę by nie przecierać oczu

x 10

po 5

2 szer.

2 szer.

2 szer.

po 5

x 5

2 szer.

2 szer.

5.Uspokojenie org.

„Korki w wodzie”

x 5

6.Czynności org.-wychowawcze.

Wyjście z basenu

Sprzątnięcie desek i piłek

Zbiórka przed N

Pochwalenie UU za dobre ćwiczenie i postawienie ocen

Nie biegać po basenie

Szereg przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

1. Przypomnienie o dyscyplinie na pływalni

Informacje, gdzie UU mogą chodzić na baseny z rodzicami

Sportowe pożegnanie

Wyprowadzenie UU do szatni

Ustawienie j.w.