Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Zwinnościowy tor przeszkód.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi szybko i dokładnie pokonać tor przeszkód.
- Sprawność motoryczna : Uczeń rozwija szybkość, Uczeń rozwija zwinność, Uczeń rozwija skoczność
- Wiadomości : Uczeń zna, co dane ćwiczenie kształtuje i rozwija.
- Postawy i Motywacje: Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uzyskanych wyników.
Data: 23.09.2011
Środki dydaktyczne: pachołki, ławeczki, szarfa, skakanka, woreczki, piłka lekarska.
Liczba uczniów: 14
Klasa: 1cd chłopcy
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treści lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I. Część wstępna (10' - 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka.
a) bieżna
b) kształtująca
|
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego i doskonalonego elementu technicznego w grze.
Zabawa ożywiająca: "Berek przyjaciel"- berek chwyta złapanego za rękę i oboje gonią kolejne osoby, aż do wyłapania wszystkich.
Ćwiczenia w biegu: - trucht dookoła sali, - skip A i C, - na sygnał przysiad i wyskok w górę, - na sygnał wyskok w górę, kolana do klatki piersiowej, - trucht na sygnał obrót o 360stopni. - rozgrzewanie nadgarstków, - trucht - naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył.
Ćwiczenia w miejscu: - stojąc w rozkroku krążenia szyi, tułowia, ramion, - skłony w przód, - w rozkroku na wysokości bioder skrętoskłony do nóg, - Krążenia kolan, krążenia stawu skokowego - przysiad podparty naprzemianstronne wyrzuty nóg do tyłu - w leżeniu tyłem naprzemienne uginanie i prostowanie nóg nisko nad podłożem, - podskoki z wyrzutem ramion w górę.
|
PiM 1
|
Dwuszereg
|
II. Część główna (20' - 25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
|
1. Pokaz i objaśnienie.
2. Start z leżenia z przodem,
3. Slalom między pachołkami,
4. Przewrót w przód,
5. Przełożenie szarfy przez ciało od dołu,
6. 3 skoki przez ławeczce zawrotne,
7. Rzuty woreczkami do celu x3,
8. Przeniesienie piłki lekarskiej,
9. 3 skoki na skakance,
10. Bieg do mety.
|
U 1 SM1,2,3 W1 PiM1,2
|
Uczniowie w siadzie skrzyżnym czekają na swoją kolej startu. Uczniowie startują pojedynczo pokonując tor jak najszybciej.
|
III. Część końcowa (3' - 5')
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
- zwis tyłem na drabinkach, głębokie wdechy i wydechy. - w leżeniu spokojne wdechy i wydechy.
1. Zebranie przyborów i sprzętu.
2. Zbiórka. 3. Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami. |
PiM1, 2
|
Wyznaczenie dwóch uczniów do zebrania piłek i pachołków
Zbiórka w szeregu |