SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III
Prowadzący:
Temat dzienny: W aparatowie.
Edukacja: polonistyczna, plastyczna.
Cel ogólny:
Poznanie głoski i litery „a, A”.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dokonuje analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazu „aparat”,
głoskuje wyraz „aparat”,
odszukuje wyrazy zaczynające się na „a”,
kreśli „a, A” palcem w powietrzu i na ławce,
potrafi zapisać „a, A” w liniaturze,
udziela odpowiedzi na zadane zagadki,
dzieli wyraz podstawowy na samogłoski i spółgłoski,
wykonuje prace plastyczną.
Metody pracy:
czynna: zadań stawianych do wykonania,
słowna: czytanie tekstu, pogadanka,
percepcyjna: obserwacja, pokaz.
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki:
ilustracja z literą „a, A” i aparatem,
kartoniki (2 czerwone, 2 niebieskie),
kartka z bloku,
plastelina.
FAZA WSTĘPNA:
Przywitanie.
Dzień dobry. Ustawcie się w kole trzymając się za ręce. Przesyłam osobie z mojej prawej strony iskierkę(uścisk dłoni), ta osoba podaje iskierkę dalej. Zabawa trwa do czasu, aż uścisk do mnie wróci.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
Niedawno skończyły się wakacje i wróciliśmy do szkoły. Powiedzcie mi:
- Jak minęły Wam wakacje? (np. miło, ciekawie).
- Gdzie je spędziliście? (np. nad morzem, w górach, za granicą, w domu).
- A co tam ciekawego robiliście? (np. pływanie, spacery, zwiedzanie).
- Czy macie pamiątki z wakacji? (Tak).
- Jakie? (np. muszelki, kartki).
- Czy robiliście zdjęcia na pamiątkę? (Tak).
- Czym robi się zdjęcia? (Aparatem).
Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić właśnie o aparacie.
FAZA ZASADNICZA:
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego.
- Co to jest aparat? (Urządzenie do robienia zdjęć).
- Co Wam się kojarzy z aparatem? (fotograf, album, zdjęcia, ramki na zdjęcia, klisza)
Wysłuchajcie teraz kilku zagadek i odpowiedzcie na nie:
„Bardzo proste mam zajęcie, pstrykam „pstryk” i robię …” (zdjęcie).
„Powiedz tacie, mamie, bratu, nie ma zdjęć bez …” (aparatu).
„Zdjęcia oglądać (każdy to rozumie), można na ekranie albo w …” (albumie).
- Komu można robić zdjęcie? (np. rodzicom, bratu, siostrze, zwierzętom, kolegom).
- Gdzie oglądamy zdjęcia? (np. w albumie, w ramce, w komputerze, w telefonie).
- Po co robimy zdjęcia? (np. żeby uwiecznić miłe chwile).
- Jak wygląda aparat? (np. jest mały, ma obiektyw, flesz).
- Jakich aparatów używamy obecnie? (cyfrowych).
- Jak wygląda taki aparat? (np. ma mały ekran, na którym można zobaczyć zrobione zdjęcia, obiektyw, guzik do robienia zdjęć).
Powtórzmy wszyscy głośno wyraz „aparat”.
Analiza i synteza słuchowa wyrazy „aparat”.
Przegłosujmy teraz wspólnie wyraz „aparat” (a - p - a - r - a - t).
- Z ilu głosek składa się wyraz „aparat”? (z sześciu).
Podzielmy razem ten wyraz na sylaby. Klaszczemy (a - pa -rat).
- Z ilu sylab się składa? (z trzech).
- Jaką głoskę słychać na początku? (a).
- Jaką głoskę słychać na końcu? (t).
- Jaka głoska się powtarza? (a).
- Na którym miejscu znajduje się głoska „a”? (na pierwszym, trzecim i piątym).
Bardzo dobrze. I właśnie „a” jest głoską, którą dziś poznamy.
Analiza i synteza wzrokowa wyrazu „aparat”.
Zawieszę teraz na tablicy sześć kartoników. Na każdym z nich znajdują się drukowane litery potrzebne do ułożenia wyrazy „aparat” Znacie je już z przedszkola. Poproszę jedną osobę, aby podeszła do tablicy i ułożyła z tych liter wyraz „aparat” (APARAT).
- Z ilu liter składa się ten wyraz? (z sześciu).
- Na którym miejscy znajduje się nasza nowa litera? (na pierwszym, trzecim i piątym).
Przeliterujmy głośno wyraz „aparat” (a - pe - a - er - a - te).
Poproszę następną osobę, aby podzieliła nasz wyraz, poprzez przesuwanie kartoników, na sylaby (A - PA - RAT).
- Z ilu sylab składa się wyraz „aparat”? (z trzech).
Podział wyrazu podstawowego na samogłoski i spółgłoski.
Podzielimy teraz ten wyraz na samogłoski i spółgłoski. Do samogłosek doczepię czerwony kartonik (dlatego, że przy wypowiadaniu samogłosek otwieramy szeroko buzię, a buzia w środku jest czerwona), zaś do spółgłosek niebieski.
- Czy „a” jest samogłoską czy spółgłoską? (samogłoska).
Wiemy, że w wyrazie „aparat” „a” się powtarza.
- W taki razie, na którym miejscu powinny znaleźć się czerwone kartoniki? (przy pierwszej, trzeciej i piątej literze).
- Czy „p” jest samogłoską czy spółgłoską? (spółgłoską).
- Gdzie powinnam zawiesić niebieski kartonik? (pod drugą literą).
- Czy „r” jest samogłoską czy spółgłoską? (spółgłoską).
- Gdzie powędruje niebieski kartonik? (pod czwartą literę).
Zostało nam jeszcze „t”.
- Czy jest to spółgłoska czy samogłoska? (spółgłoska).
- Niebieski kartonik jest pod … ? ( szóstą literą).
Zawieszenie ilustracji z pisanym a, A oraz aparatem. Opis obrazka.
Zerknijcie na tablicę. Zawiesiłam na niej ilustrację, na której możemy zobaczyć, jak wygląda pisane a, A. Ale poniżej jest coś jeszcze.
- Co to jest? (aparat).
Opiszcie go.
Przygotowanie rąk do pisania.
Rozruszamy się teraz. Wstańcie.
- Zacznijcie poruszać rękami jakbyście byli wielkimi ptakami. Zamaszyście. Powoli.
- Teraz jesteście jak małe ptaszki. Skulcie trochę ręce i poruszajcie nimi bardzo szybko, jakbyście się uczyli latać.
- Podnieście ręce do góry i wkręcamy żarówki do lamp.
- Poruszajcie rękami w łokciach. Zaś ramiona starajcie się trzymać nieruchomo.
- Teraz pracują tylko nadgarstki. Pokręćcie nimi.
- Zgniatajcie palce tak, jakbyście trzymali bardzo twardą plastelinę i chcecie ją rozgnieść.
- Na koniec strzepujemy dłonie.
Objaśnienie pisowni „a”.
Spójrzcie na ilustrację z literą a, A. Wielkie i małe „a” jest napisane w liniaturze, takiej jaką macie w zeszytach. Pamiętajcie o naszych miejscach na liniaturze. Mamy 2 piętro, 1 piętro i parter.
- Gdzie mieszka „a”? (na 1 piętrze).
Przyjrzyjcie się teraz, jak będę pisać „a” na tablicy. Zaczynam pisać tak jak „o”, czyli w połowie „1 piętra”(trochę pod linią), zakręcam do okna i w dół. Następnie zakręcam do drzwi i prowadzę linię do góry tak, aby dołączyć do miejsca, w którym zaczęłam pisać. Teraz muszę zrobić laseczkę. Rozpoczynam pisanie od górnej linijki i ciągnę w dół, na koniec robię uśmiech do drzwi. Należy zapamiętać o tym, aby starać się nie odrywać dłoni w trakcie pisanie. Oczywiście są momenty, gdy musimy oderwać rękę. Na przykład przy kreśleniu laseczki.
Pisanie „a” palcem w powietrzu i na ławce.
Wyciągnijcie dłonie przed siebie. Palcem piszemy literę „a” w powietrzu. Powtórzmy to ćwiczenie kilka razy. Następnie palec kładziemy na ławkę i piszemy na niej „a”.
Pisanie „a” w zeszycie.
Otwórzcie zeszyty i spróbujcie sami zapisać „a”. Pamiętajcie o zachowaniu odpowiednich linijek.
Objaśnienie pisowni „A”.
Teraz zajmiemy się pisownią „A”. Popatrzcie znów na ilustrację zawieszona na tablicy i powiedzcie:
- Gdzie mieszka „A”? (na 1 i 2 piętrze).
Pokażę na tablicy sposób pisania „A”. Zaczynam przy dolnej linii na pierwszym piętrze i robię uśmiech w stronę drzwi. Kreślę linię do góry, ale lekko pod skosem, zatrzymuję się dopiero przy górnej linii na 2 piętrze. Następnie ciągnę w dół, tym razem kreskę wyprostowana jak żołnierz i przy dolnej linii na 1 piętrze uśmiechem do drzwi. I na koniec nie zapominamy o kresce pomiędzy nogami „A”.
Pisanie „A” palcem w powietrzu i na ławce.
Ponownie wyciągamy palce przed siebie i kilka razy piszemy „A” w powietrzu, a następnie kreślimy „A” palcem na ławce.
Pisanie „A” w zeszycie.
W zeszytach spróbujcie zapisać „A”. Gdy piszecie, uważajcie aby Wasze litery nie rozchodziły się za bardzo.
Praca plastyczna. Tworzenie i dekorowanie litery „A”.
Wyciągnijcie plastelinę i karki z bloku rysunkowego. Rozróbcie w dłoniach plastelinę. Zróbcie z niej kilka „wężyków”. Połączcie je tak, aby powstała litera „A”. Następnie doróbcie jej cokolwiek Wam przyjdzie do głowy. Mogą to być oczy, włosy, uszy itd. Cała pracę wykonujecie na zgiętej w połowie kartce z bloku rysunkowego.
FAZA KOŃCOWA
Szukanie wyrazów, które rozpoczynają się na głoskę „a”.
Zastanówcie się,
- Jakie są wyrazy zaczynające się na głoskę „a”? Słuchajcie się wzajemnie, tak aby wyrazy się nie powtarzały. (Agrafka, auto, autostrada, akwarium, Agata, Ala, aparat).
Podsumowanie.
- Czego nauczyliście się na dzisiejszej lekcji? (wygląd litery „a, A”, pisownia litery a i A),
- Zapamiętam, że … (aparat robi zdjęcia, które można oglądać w albumie).
Pożegnanie.
Bardzo dobrze dziś pracowaliście. Dziękuję.
Do widzenia.