KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat: Utrwalenie prawidłowej wymowy głoski „r” .
Cel:
usprawnienie narządów artykulacyjnych,
usprawnienie wymowy głoski „r”.
Usprawnienie narządów artykulacyjnych
Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem )
Przebieg: Nauczyciel demonstruje ćwiczenia, a dziecko je powtarza:
wysuwanie i cofanie języka,
oblizywanie warg,
unoszenie szerokiego języka za górną wargę,
unoszenie szerokiego języka za górne zęby,
„ spacer języka po buzi” : raz na dole, raz na górze
kierowanie języka na boki, do brody, do nosa
kląskanie językiem, mlaskanie, naśladowanie ssania cukierka czubkiem języka.
Utrwalenie głoski „r” w wyrazach dźwiękonaśladowczych
Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem ), obrazki „Chcę poprawnie wymawiać” str. 6
Przebieg: Nauczyciel proponuje dziecku zabawę - powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych zawierających głoskę „r”
wrona - kra, kra
samochód - wrrr. wrrr
ptaki - frrr. frrr
traktor - pyr, pyr
kotek - mru, mru
Utrwalenie głoski „r” w sylabach
Przebieg: dziecko powtarza za nauczycielem sylaby:
ra, ro, re, ru, ry
ara, oro, ere, uru, yry
ar, or, er, ur, yr
tra, tro, tre, tru, try
dra, dro, dre, dru, dry
Utrwalenie głoski „ r” w wyrazach
Pomoce: obrazki z wyrazami zawierającymi w nazwach głoskę „r” „Chcę poprawnie ... str. 7 - 14 , 25 - 27; rebusy str. 19, 29, 30, 31
Przebieg: Dziecko nazywa obrazki, na których są przedmioty mające w nazwie głoskę „r”. Potem może wybrane ilustracje pokolorować.
Następnie rozwiązuje rebusy.
Utrwalenie głoski „r” w parach wyrazów
Przebieg: Nauczyciel wypowiada pary słów, dziecko je powtarza:
trudna droga drobny druk druga strona drewniany wiatrak
mur równy deser Renaty gar rabarbaru doktor Romek
Utrwalenie głoski „r” w zdaniach
Przebieg: Dziecko powtarza zdania wypowiadane przez nauczyciela:
Strażak niesie drabinę.
Na strychu wisi futro.
Renata ma rower.
Rysiek rysuje brązowego krokodyla.
Zabawy utrwalające głoskę „r” w wyrazach i zdaniach
Pomoce: teksty zagadek, plątaninka str. 48, ćw. str. 31, 32, 34
Przebieg: Dziecko dostaje kartkę z zadaniem i wykonuje polecenia nauczyciela.