ScenariuszLekcjiJ.polskiegoKl.4SP, Klasa 4, Klasa 4


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Temat : Jak potoczyły się dalsze losy Pinokia i Dżeppetta?

Czas : 45 minut

Cele :

- doskonalenie umiejętności redagowania opowiadania,

- doskonalenie współpracy w zespole.

Umiejętności ( uczeń potrafi ):

- porozumiewać się w zespole,

- twórczo rozwiązywać problemy,

- dyskutować zgodnie z przyjętymi zasadami,

- redagować opowiadanie,

- posługiwać się słownikiem ortograficznym.

Formy i metody pracy:

praca w zespołach 5-6 osobowych, rozwiązywanie problemów w zespole, praca ze słownikiem ortograficznym

Przebieg lekcji:

1.Podanie tematu lekcji. Podział na zespoły, rozdanie instrukcji.( 5 min.)

2. Przekazanie zadań dla poszczególnych grup :

Polecenie I

Wybierzcie spośród siebie : lidera, sprawozdawcę, sekretarza i strażnika czasu.

Lider - ………………..kieruje pracą, ale nie narzuca swoich poglądów.

Sekretarz - ……………ustala pomysły i ciekawe rozwiązania.

Sprawozdawca - ……….przedstawia rezultaty pracy.

Strażnik - ………………dba o tempo pracy i terminowość jej zakończenia.

Polecenie II

Przypomnijcie sobie cechy opowiadania. Zapiszcie je na arkuszu.

( około 5 minut wraz z umieszczeniem arkusza na tablicy )

Polecenie III

Zastanówcie się wspólnie, jak potoczyły się dalsze losy Dżeppetta i Pinokia. Przedyskutujcie swoje pomysły i wybierzcie ten, z którym zgadzają się wszyscy członkowie grupy. Zapiszcie swój pomysł w formie krótkiego opowiadania.

Czasu macie 25 minut. Powodzenia !

3. Sprawozdawcy przedstawiają rezultaty pracy swojej grupy. Następnie uczniowie wybierają najciekawszą, ich zdaniem, propozycję dalszych losów bohaterów oraz uzasadniają wybór.

4. Zadanie domowe

Napisz w kilku zdaniach, co było najważniejsze ( najciekawsze ) w pracy na lekcji.

Co sprawiło ci trudność?

Co przyniosło zadowolenie?


