Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 -letnich

Temat zajęcia: Wiosenne dodawanie.

Cele operacyjne:

-doskonalenie umiejętności dodawania

-utrwalenie znajomości cyfr w zakresie 10

-dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela

Cele szczegółowe:(dziecko...)

-zna cyfry od 0 do10;

-umie dodawać;

-układa i czyta zapisy matematyczne;

-zna i używa znaki „+” „=”;

-umie współzawodniczyć;

-dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela;

-zna piosenki i wiersze o tematyce wiosennej;

Przebieg:

1.Śpiewanie piosenki „Na promyku słońca...”

2. „Dobierz zapis do obrazka” - nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające określone sytuacje, wybrane dziecko przynosi pasujący do obrazka zapis matematyczny.

3.Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz „Wiosna”.

4. „Dywanik”- nauczyciel prezentuje dywanik z cyframi. Zabawa polega na wykonywaniu poleceń nauczyciela:

-stań na cyfry i nazywaj je,

-stań na dwie cyfry i dodaj je,

-stań na takie cyfry aby wynik ich dodania wyniósł 5, 8 itp.

-stań na cyfry większe od 5,

5.Recytacja wiersza „Na raz...”

6.Zabawa ruchowa „Pod cyferką”

-dzieci biegają dowolnie, na sygnał siadają przy wybranej cyferce(paliki). Dzieci kontrolują, aby pod cyfrą siadła odpowiednia liczba dzieci. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania.

7. „Żabki” -na dywanie rozłożone są żabki, pod którymi znajdują się cyfry od 0 do 5. Wybrane dziecko odkrywa dwie żabki i próbuje dodać cyfry. Pozostałe dzieci pomagają w razie występujących trudności.

8. „Koperty”- dzieci otrzymują koperty z cyframi i znakami matematycznymi. Nauczyciel do dwóch wazonów wkłada kwiaty, dzieci układają zapis matematyczny zgodny z zaistniałą sytuacją.

9. „Szósteczka”- gra dydaktyczna. Dziewczynki, chłopcy, rodzice tworzą trzy zespoły, które walczą o punkty. Na dywanie znajdują się zakryte karty z cyframi, przedstawiciele zespołów odkrywają dwie wybrane przez siebie, jeśli ich suma wynosi 6 (6i0, 2i4, 5i1, 3i3) biorą je, jeśli nie, zakrywają. Wygrywa zespół który ma najwięcej par.

10. Karty pracy- dzieci otrzymują kartki z kwiatami. Dodają cyfry znajdujące się na dwóch listkach, wynik dodawania (cyfry przygotowane na stole), przykleją u góry, na łodydze. Następnie rysują tyle płatków kwiatka ile wskazuje cyfra.

Opracowała Joanna Gregorczyk