SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM ZABAW DYDAKTYCZNYCH w grupie 6 latków
Blok integralny: Matematyka na wesoło.
Cele operacyjne - dzieci powinny;
liczyć dziesiątkami
wskazać liczbę mniejszą o ... albo większą o... od danej liczby
dokonać porównania liczb
układać i zapisać działania matematyczne z wykorzystaniem poznanych znaków =, >, <, +, -
dodawać i odejmować w zakresie 10
rozumieć treść podanych poleceń
samodzielnie pracować i współpracować z grupą
wymienić liczebniki porządkowe
rozwiązać zadania z treścią
uważnie słuchać i zapamiętać treść zadania
logicznie myśleć przy rozwiązywaniu zadań
Forma zajęcia: zajęcie prowadzone z całą grupą.
Środki dydaktyczne: kartoniki z cyframi na tasiemkach, liczmany, cyfry, znaki matematyczne na tabliczkach, krzesełka ponumerowane, lizaki z cyframi, krążki , tacki, koperty z zawartością puzzli,
Przebieg zajęcia
I Część wstępna:
Dzieci przechodzą między krzesełkami, zatrzymują się na środku sali w półkolu.
N. prosi dzieci aby popatrzyły na nią i powiedziały ile ma lat. Informuje , że ma trochę siwych włosów, ma zmarszczki , nosi okulary tylko dlatego , że źle widzi. Zadaje pytanie :
Ile mogę mieć lat?
Więcej mam niż 10
Więcej mam niż 20
Więcej mam niż 30
Więcej mam niż 40
( N. ujawnia swój wiek , dzieci podają propozycje szybkiego liczenia - liczenie dziesiątkami)
II Część główna:
Zabawa dydaktyczna „ Polowanie na tygrysa”
N. informuje dzieci , że przygotowała dla nich niespodziankę. Prosi o wybranie kartonika z liczbą i założenie na szyję. Dzieci wybierają kartoniki wg kolejności. N. pyta jaką liczbę wybrało każde dziecko. Następnie prosi o zajęcie miejsca przy swoim krzesełku - liczba na kartoniku musi się zgadzać z liczbą na krzesełku. Dzieci odnajdują swoje krzesełka i stają za nimi. N. oznajmia , że nie jest zadowolona z takiego ustawienia bo jak to może być, że tu jest liczba 9, tu liczba 1, a tu liczba 7. Co należałoby zrobić ,żebym była zadowolona? Dzieci wysuwają swoje propozycje. Ustawiają się wg kolejności. Zachęca dzieci , aby weszły do środka koła inaczej ( od największej liczby do najmniejszej ). Następnie organizuje zabawę:
Kto chce pierwszy polować na tygrysa? Wybrane dziecko wychodzi za drzwi, a my chowamy tygrysa.
Tygrys to liczba osiem ( wskazuje dziecko z takim numerem i wręcza mu monetę ). Usiądź na monecie. Tu jest tygrys.
Tygrys jest liczbą osiem, a więc wszystkie dzieci z liczbami mniejszymi zapytane odpowiadają „za mało”. Wszystkie dzieci z liczbami większymi od ośmiu zapytane odpowiadają „ za dużo”.
Prosimy dziecko stojące za drzwiami o wejście do sali. Dziecko pyta : Czy tygrys jest liczbą .... Patrz na numerki dzieci i wymień który chcesz.
Tak poluj , aż upolujesz tygrysa.
Zabawę powtarzamy kilka razy.
Po zabawie N. wybiera dz. z liczbą 1- prosi o zebranie kartoników. Proszę mi powiedzieć jak można wyjść , żeby stanąć za swoim krzesełkiem ( dz. wysuwają propozycje). Co drugie dz. bierze krzesło i odnosi je na miejsce.
2. Piosenka „ Kukułeczka”
3. Zabawa „ Oblicz ile masz w drugiej ręce”
Dzieci tworzą duże koło - w środku ułożone tarcze. Każde dziecko bierze sobie 10 liczmanów w tym samym kolorze, kładą przed sobą tak, żeby mi łatwo było policzyć oraz tabliczki z cyframi od 1-10 układając je od najmniejszej liczby do największej. N. odwraca się - zadaniem dzieci jest wziąć trochę liczmanów do jednej ręki , trochę do drugiej ( nie może zostać żadnych liczmanów na dywanie). Po chwili prosi o wyciągnięcie jednej ręki do przodu , przelicza elementy , a następnie określa liczbę elementów znajdujących się w drugiej ręce np. 5 dołóż 5 z drugiej i przelicz. Pyta: W której ręce miałeś więcej , w której mniej czy może po równo. Proszę wyszukać odpowiednie liczby i wstawić znak matematyczny między tymi liczbami. Kto odczyta ten zapis ?
4. Zadania z treścią - nauczycielka czyta treść zadania.
I Na podwórku bawiły się 3 kotki i jeszcze przyszły 4 kotki.
Ile kotków bawi się na podwórku ?
Dzieci układają działanie arytmetyczne
3 + 4 = 7
II Na parkingu stało 6 samochodów osobowych, po chwili przyjechały 2 ciężarowe.
Ile samochodów stoi na parkingu?
6 + 2 = 8
III
Było 9 ptaszków, odleciało 6 ptaszków.
Ile ptaszków zostało?
9 - 6 = 3
IV
Mama kupiła 8 pączków, 3 pączki zjadła w drodze do domu.
Ile pączków jej zostało ?
8 - 3 = 5
Zabawa ruchowa „ Czy znasz magiczną liczbę?
Dzieci biegają w gromadce w różnych kierunkach. Kiedy pojawi się magiczna liczba np. 5 wykonują tyle samo przysiadów, podskoków, pompek itd.
Praca przy stolikach „ Układanka pocztówkowa”
Dzieci otrzymują koperty z zawartością ( plansze z wynikami zadań oraz mini puzzle otrzymane z pociętej widokówki ). Zadanie dzieci polega na rozwiązaniu zadań umieszczonych na poszczególnych elementach puzzli i odszukaniu wyników na planszy oraz nakryciu tymi kartonikami właściwych pól. Sprawdzeniem prawidłowego rozwiązania zadania jest uzyskanie obrazka stanowiącego złożoną z kawałków widokówkę.
Podsumowanie zajęcia .
N. dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciu i prosi ,aby przez chwilę zastanowiły się i odpowiedziały na pyt. Co wam się najbardziej podobało , co sprawiało najwięcej kłopotów?
W nagrodę otrzymują kolorowankę.
Literatura:
E. Gruszczyk - Kolczyńska, Ewa Zielińska , „ Dziecięca Matematyka”
L. Bzowska, R. Kownacka, „ Uczymy się bawiąc”
T. Fiutowska, „Scenariusze zabaw i zajęć...”
G. Kapica, „ Rozrywki umysłowe w nauczaniu początkowym”
1