Co w trawie piszczy czyli życie na łące
KONSPEKT LEKCJI Z PRZYRODY (EKOLOGII)
Grupa wiekowa - Szkoła podstawowa - klasa IV
Podstawa programowa:
treści:
- Krajobraz najbliższej okolicy - obserwacje i zapisy
Cele edukacyjne:
- zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem
- rozumienie zależności istniejących w środowisku przyrodniczym
Cele:
Uczeń zna:
- pojęcia: łąka, sianokosy, bioróżnorodność
- podstawowe gatunki roślin i zwierząt łąkowych
Uczeń wie:
- o zależnościach pomiędzy organizmami roślinnymi i zwierzęcymi
- jakie mogą być zagrożenia ze strony człowieka na środowisko łąki
Uczeń potrafi:
- nazwać i rozpoznać wybrane gatunki roślin i zwierząt łąkowych
- ułożyć prosty łańcuch pokarmowy z organizmów żyjących na łące
- wskazać wpływ człowieka na życie na łące i podać przykłady prawidłowego użytkowania łąki przez człowieka
Formy pracy:
- praca w grupie
- praca indywidualna
Metody/techniki:
- aktywne metody pracy: samodzielne obserwacje, zadania do wykonania, scenka, burza mózgów
- metody oglądowe: pokaz plansz, obserwacja
- metody słowne: pogadanka, dyskusja
Środki dydaktyczne:
- klucze do oznaczania gatunków roślin i zwierząt
- lupy
- przygotowane przez nauczyciela karty pracy z instrukcjami
- plansze (ewentualnie slajdy, zdjęcia)
Czas trwania zajęć:
- 2 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:
pierwsza godzina lekcyjna - praca w terenie
- spacer na łąkę położoną w najbliższym otoczeniu szkoły
- podział klasy na grupy 2-3 osobowe
- rozdanie dla każdej grupy kart pracy z instrukcjami, kluczy do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, lup
- praca uczniów w grupach zgodnie z otrzymanymi instrukcjami
- scenka:
< przydzielamy role wręczając uczniom kartoniki z napisanymi na nich nazwami organizmów:
np. biedronka, pająk, dżdżownica, kret, ślimak, gąsienica motyla, trawa, koniczyna, stokrotka itd. (uwaga! każda odgrywana postać ma być przypisana dwóm uczniom)
< aktorzy dzielą się na 2 grupy, tak aby w każdej grupie znalazły się wszystkie odgrywane postaci
< odgrywamy dwie sytuacje równocześnie (po jednej sytuacji dla każdej grupy):
"podpalenie i pożar łąki", "koszenie łąki", uczniowie pokazują jak reagują organizmy, co się z nimi dzieje (np. ucieczka, schowanie się do norki, spalenie, zmniejszenie się - w wyniku koszenia itp.)
< porównujemy szanse organizmów na przeżycie w przedstawionych sytuacjach
- powrót do budynku szkoły
druga godzina lekcyjna - zajęcia w szkole w sali lekcyjnej
- metodą "burzy mózgów" definiujemy pojęcia: łąka i bioróżnorodność, uczniowie zapisują w zeszytach wspólnie wypracowane definicje,
- w oparciu o plansze (zdjęcia, slajdy) nauczyciel omawia wygląd łąki z uwzględnieniem konkretnych gatunków,
- nauczyciel rysuje na tablicy szkolnej tabelę pt. "Co w trawie piszczy?", uczniowie przerysowują ją do swoich zeszytów,
- wspólnie uzupełniamy tabelę opierając się na przykładach zanotowanych w czasie lekcji w terenie (patrz karta pracy nr 2) i uzupełniając ją dodatkowymi gatunkami,
"Co w trawie piszczy?"
Gatunki roślin łąkowych |
Owady żyjące na łące |
Inne zwierzęta żyjące na łące |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- z podanych i zapisanych w tabeli organizmów uczniowie układają proste łańcuchy
pokarmowe,
- podsumowanie - wyciągamy wnioski na temat wpływu człowieka na życie na łące
(co to są sianokosy i do czego służą; zagrożenia wynikające z wypalania traw na łące; inne przykłady użytkowania łąki)
Zadanie domowe
Narysuj lub wklej do zeszytu zdjęcie jednego, dowolnie wybranego gatunku rośliny łąkowej
i zwierzęcia żyjącego na łące. Podaj jego nazwę i krótki opis. Skorzystaj z atlasu, klucza do oznaczania gatunków lub z innych źródeł.
Karta pracy nr 1 - załącznik "a" - rysunek stopy
Karta pracy nr 1 - załącznik "b" - instrukcja
- wydrzyj wzdłuż przerywanej linii stopę narysowaną na załączniku "a"
- przyciśnij mocno do podłoża papierową stopę, tak aby jak najwięcej się na niej odbiło
- obserwując łąkę wokół siebie i jej kolorystykę, uzupełnij kredkami na papierowej stopie brakujące kolory (w wolnych miejscach)
Karta pracy nr 2
załącznik a - tabelka
"Co w trawie piszczy?"
Gatunki roślin łąkowych |
Gatunki zwierząt żyjących na łąće |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta pracy nr 2
załącznik b - instrukcja
- odmierz stopami kwadrat o boku długim na 3 twoje stopy (3 x 3),
- zaobserwuj jak największą ilość gatunków roślin i zwierząt występujących na wyznaczonym przez ciebie terenie
- za pomocą lupki i klucza do oznaczania gatunków roślin i zwierząt postaraj się rozpoznać zaobserwowane okazy
- uzupełnij tabelkę - karta pracy nr 2 - załącznik "a"