Zwierzęta z wiejskiego podwórka - praca plastyczna - wyklejanie sylwet zwierząt 5 lat, NAUCZANIE ZINTEGROWANE, środowisko


Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-letnich

Temat: „Zwierzęta z wiejskiego podwórka” - praca plastyczna - wyklejanie sylwet zwierząt.

Cele:

- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;

- zachęcanie do rozwiązywania i układania zagadek;

- wzbogacanie wiedzy o zwierzętach hodowanych przez człowieka;

- wyrabianie poczucia estetyki pracy oraz zachowania czystości i porządku w czasie wykonywania pracy.

Metody:

- słowna - rozmowa; rozwiązywanie zagadek;

- ćwiczeń praktycznych.

Formy pracy:

-zbiorowa

- grupowa

-indywidualna

Środki dydaktyczne:

- ilustracja wiejskiego podwórka;

- sylwety zwierząt (koń, kaczka, kogut, pies);

- emblematy zwierząt (świnia, kaczka, kogut, pies);

- tekst piosenki: „Dziwne rozmowy”;

- karta pracy (kontury zwierząt - świnia, krowa, koń, kura);

- plastelina, krepina, skrawki materiału, włóczka, klej, pędzelki.

Przebieg zajęcia:

  1. Ćwiczenia wprowadzające wg metody W. Sherborne.

  2. Krótka rozmowa na temat omawianego tematu - zwierzęta z wiejskiej zagrody.

  3. Rozwiązanie zagadek:

Najpierw jest żółta, potem jest biała.

Nie gorzej od łodzi pływa.

A gdy chodzi to się kiwa.

KACZKA

Jakie to zwierzę sobie pozwala

Kupować buty u kowala?

KOŃ

Odszukanie wśród 6 sylwet zwierząt (koń, kaczka, krowa, kura, borsuk, sarna) konia i kaczki (odp.zagadki0; podział na sylaby i głoski.

  1. Próba ułożenia zagadki do pozostałych sylwet zwierząt z wiejskiego podwórka: krowa, kura.

  2. Utrwalenie piosenki: „Dziwne rozmowy” .

  3. Zabawa ruchowa: „Zwierzęta i gospodarz” orientacyjno - porządkowa.

- podział dzieci na 4 grupy;

- rozdanie emblematów;

- na sygnał nauczyciela: „dzień”, dzieci - „zwierzęta” biegają po całej sali;

- na sygnał: „noc”, dzieci - „Zwierzęta” szukają swoich rodzin, wracają do swoich domków;

- nauczyciel - „gospodarz” odwiedza dzieci, mówiąc: „dzień dobry” , a dzieci witają swojego gospodarza, naśladując głos zwierzęcia z emblematu, np. „hau-hau”, „kwa-kwa”.

7. Zebranie dzieci na dywan. Podanie tematu pracy plastycznej. Zwrócenie uwagi na:

- sposób wykonania pracy - omówienie różnych technik;

- pamiętanie o umiarkowanym nabieraniu kleju na Pędzelek;

- mieszczenie się w konturach;

- estetykę pracy;

Zachowanie czystości i porządku w czasie wykonywania pracy.

  1. Ćwiczenia rozgrzewające mięśni palców i dłoni.

  2. Praca indywidualna przy stolikach- wypełnianie sylwet zwierząt:

- krowa (malowanie plasteliną);

- koń (wyklejanie kawałkami materiału);

- świnia (wyklejanie kuleczkami z krepiny);

- kura (wyklejanie paseczkami z krepiny, malowanie plasteliną).

10. Porządkowanie miejsca pracy. Mycie rąk.

11. Wystawa prac.


