Scenariusz lekcji w klasie 1 gimnazjum
Temat: Republika Południowej Afryki
Hasło programowe:
Wybrane państwa Afryki.
Zakres treści:
Środowisko przyrodnicze, gospodarka i ludność RPA.
Cel ogólny:
Poznanie charakterystycznych cech przyrodniczych i społeczno-gospodarczych RPA.
Cele szczegółowe:
Wiadomości
Uczeń zna:
nazwy i rozmieszczenie głównych krain geograficznych RPA,
główne uprawy,
ważniejsze surowce mineralne,
skład rasowy ludności.
Uczeń wyjaśnia:
przyczyny zróżnicowania rasowego ludności RPA.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
określić położenie geograficzne RPA,
omówić warunki naturalne kraju,
scharakteryzować skład rasowy ludności na podstawie diagramu,
wskazać na mapie miejsca występowania bogactw mineralnych, głównych upraw, ośrodków przemysłowych,
przedstawić zmiany polityczno-społeczne, jakie zaszły w drugiej połowie XX wieku.
Postawy
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie, poszanowanie dla innych narodów, systemów wartości i sposobów życia.
Formy pracy:
grupowa, indywidualna, zbiorowa.
Metody:
metoda aktywnego opisu (linia czasu), mapa mentalna, metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, atlas geograficzny, karta pracy, mapa fizyczna Afryki.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Uczniowie za pomocą linii czasu przedstawiają powstanie RPA.
XVII w. XIX w. 1910 1961
|-------------------------|-------------------------------|--------------------------|---------------
osadnictwo podbój przez powstanie wystąpienie RPA
holenderskie Wielką Brytanię niepodległego państwa ze Wspólnoty Brytyjskiej (dominium brytyjskie)
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Grupy losują zadania.
Uczniowie pracują w grupach. Nauczyciel kontroluje ich prace.
Grupy prezentują swoje prace.
Nauczyciel ocenia wystąpienia uczniów
Grupa 1
Położenie RPA
Na podstawie mapy fizycznej Afryki:
omówcie położenie RPA,
podajcie państwa graniczące z RPA,
pokażcie stolicę i kilka innych większych miast.
Podajcie powierzchnię PRA.
Grupa 2
Ukształtowanie terenu i wody
Na podstawie mapy fizycznej Afryki:
omówcie położenie głównych krain geograficznych,
pokażcie ważniejsze rzeki RPA.
Grupa 3
Klimat i rolnictwo
Na podstawie mapy klimatycznej świata omówcie, w jakiej strefie klimatycznej leży RPA i podajcie typy klimatów.
Na podstawie mapy gospodarczej Afryki:
podajcie główne rośliny uprawiane w RPA,
wymieńcie zwierzęta hodowane w RPA.
Grupa 4
Ludność
Na podstawie danych statystycznych w podręczniku:
podajcie liczbę ludności RPA,
scharakteryzujcie skład rasowy ludności RPA.
Na podstawie podręcznika wyjaśnijcie, na czym polega polityka apartheidu ?
Grupa 5
Surowce mineralne i przemysł
Na podstawie mapy gospodarczej Afryki:
wymieńcie główne surowce mineralne RPA,
wymieńcie główne gałęzie przemysłu i wskażcie na mapie główne miasta przemysłowe.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje pytanie: Jakimi cechami RPA wyróżnia się spośród krajów Afryki ?
Uczniowie tworzą na tablicy mapę mentalną.
Literatura
Z.Czaińska, Z.Wojtkowicz: Aktywne metody w edukacji geograficznej cz.1. Stowarzyszenie Oświatowców Polskich Toruń 1999 r.
Planeta 2 Książka nauczyciela. Wyd. M.Rożak 2003 r.
J.Mordawski, J.Makowski: Planeta 1 Wyd. M.Rożak 2002 r.
Opracowała:
mgr Dorota Raczkowska
Dobrze rozwinięta oświata
Ludność
zróżnicowana rasowo
Bardzo dużo
surowców mineralnych
Dobrze rozwinięta gospodarka
Cechy wyróżniające RPA spośród innych krajów Afryki