Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 20.10.2008 - poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zdrowy styl życia.
Temat dziennego ośrodka pracy: Przygotowujemy przetwory z owoców.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
Znajomość sposobów przechowywania owoców przez zimę.
Porównywanie liczebności zbiorów.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Zna sposoby przechowywania owoców przez zimę.
Potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat ilustracji.
Przepisuje tekst według wzoru.
Porównuje zbiory przedmiotów
Posługuje się znakami <, >, =.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, ilustracje owoców i warzyw, przetworów owocowych, etykiety z nazwami owoców i warzyw, teksty przepisów na przetwory owocowe, obrazek konturowy słoja, szablony owoców do wycinania, papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
rysowanie szlaczków w zeszycie.
Przypomnienie zdobytych wcześniej wiadomości na temat jesiennych owoców i warzyw. Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej wyrazu.
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania Przygotowujemy przetwory z owoców i wklejenie go do zeszytu.
Praca z tekstem. Odczytanie przez nauczyciela tekstu na temat przygotowywania przetworów z owoców. Wspólna analiza tekstu.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Krótka rozmowa na temat podstawowych sposobów przechowywania owoców przez zimę.
Ćwiczenia w czytaniu metodą sylabową, na podstawie przepisów na przetwory. Wyodrębnianie składników i sposobu postępowania.
Ćwiczenia matematyczne:
Przeliczania elementów 1-9, na konkretach. Porównywanie liczebności zbiorów. Posługiwanie się znakami <, >, =.
zadanie pracy domowej, doskonalenie umiejętności czytania wiersza poznanego na lekcji.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - „słój z owocami”, wycinanie konturów owoców z papieru kolorowego i przyklejanie ich na rysunek przedstawiający słoik.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.