Agata Kluska
KONSPEKT ZAJĘĆ TANECZNO- RYTMICZNYCH W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Temat: Wiosenny rock & roll.
Cele ogólne:
wszechstronny rozwój dziecka, czyli nauka poprzez rytmiczną zabawę, śpiew, muzykę i taniec.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie podstawowych zdolności muzycznych i sprawności psychoruchowych, słuchu muzycznego, stosownie do możliwości ucznia.
Rozwijanie zdolności motorycznych: szybkości, zwinności, skoczności i wytrzymałości.
Doskonalenie i rozwijanie nawyków ruchowych.
Kształtowanie poczucia rytmu i zróżnicowania intonacyjnego.
Rozwijanie wyobraźni przestrzennej i czasowej.
Wyrabianie pamięci i wyobraźni muzycznej oraz ruchowej.
Wdrażanie do przestrzegania form obowiązujących w tańcu.
Wyrabianie umiejętności współpracy w zespole i szybkiego wykonywania poleceń przekazywanych w języku angielskim.
Rozwijanie umiejętności tanecznych.
Kształtowanie aktywności ruchowej z wyeksponowaniem inwencji twórczej.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci i przedstawienie się, dzieci formują koło i przekazując sobie kolejno instrument do ręki (może to być grzechotka, tamburyn, itp.) mówią swoje imię wydając z instrumentu dźwięk, który odzwierciedla ich nastrój; mogą dodawać przymiotniki: `happy', `sad' lub wykrzyknienia `hoorey', `buuu'.
Marsz w kółeczku- dzieci reagują na kolejne sygnały instrumentu i słowa:
`sit down'
`stand up'
`clap your hands'
`jump'
`hop'
Prowadzący włącza nagranie ze zwierzęcymi odgłosami, dzieci rozpoznają zwierzęta i wykonują ruch charakterystyczny dla każdego ze zwierząt imitując zasłyszany dżwięk:
Frog
Mouse
Horse
Cat
Snake
Lion
Bee
Cow
Dog
People
/The animal sounds song/
Zabawa taneczna ze wstążkami- red and white- podział dzieci na dwie grupy `red', i `white' przy akompaniamencie muzyki klasycznej dzieci kopiują ruchy prowadzącej, słuchają, a następnie powtarzają razem z prowadzącym słowa:
`up'- ruch ręką w górę, wstążka w górę
`down'- ruch ręką w dół, wstążka w dół
`in'- ręka i wstążka idą do środka koła
`out'- ręka i wstążka znajdują się poza kołem
`turn round'- obkręcamy się razem z wstążką
`jump' skaczemy razem z wstążką
`fast'- szybciej
`slow'- wolniej
`stop'- zatrzymaj się
Początkowo dość wolna muzyka przechodzi w szybszą, ważne aby dzieci dostosowały tempo i rozróżniały komendy. Po pierwszym odsłuchaniu i zatańczeniu uwypuklić podział na `red' i `white' sygnalizując różne komendy dla każdej z grup.
/W. A. Mozart, Mała nocna muzyka, Sonata 16 C-dur/.
Nauka rymowanki dotyczącej członków rodziny przy użyciu paluszków- dzieci rysują na każdym z sześciu paluszków podobiznę kolejnego z członków rodziny. Podczas wymawiania następujących po sobie osób pokazują odpowiedni palec.
`Mother and father
Sister and brother
Grandmother,
Grandfather
We all love each other.
Nauka piosenki dotyczącej części ciała, wprowadzenie ruchu wskazującego na określone części ciała:
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes
And eyes and ears and mouth and nose
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes
7. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i pożegnanie.
1